"Ja paskatāmies omikrona datus, (..) tie, kas ir kādreiz slimojuši un nav vakcinēti, viņiem vēl samazinās neitralizācija, ir vēl sliktāk," norāda Dace Zavadska. "Diemžēl uz omikronu ne tik labi strādā vīrusa vektora vakcīnas, ziņneša vakcīnas strādā vairāk vai mazāk pietiekami, lai novērstu smagu saslimšanu, ne vienmēr hospitalizāciju.
Tie kas ir slimojuši ar jebkuru no variantiem, bijuši vīrusa pozitīvi un vēl saņēmuši divas vakcīnas devas, tur aizsardzība pret omikrona paveidu bija visaugstākā, pat salīdzinot ar trīs devām ar kādu no ziņneša vakcīnām."
Zavadska norāda, ka sabiedrības paralīzes tuvošanās ir jūtama – saslimstības rādītāji pieaug, slimo gan mediķi, gan citu profesiju pārstāvji, darba vietās sāk trūkt darbinieku un pakalpojumi netiek nodrošināti pilnā apmērā.
Arī slimnīcās pieaug ar Covid-19 inficēto pacientu skaits, tiesa gan, pieauguma temps nav tik straujš, kāds tas bija pie delta varianta.
Nevajadzētu šo pārvērtēt un secināt, ka visi masveidā inficēsimies un būs labi. Tas liek ne tik ļoti uztraukties par cilvēkiem, kas divas devas ir saņēmuši un izslimojuši. Viņiem arī rekomendē, ka nav īsti nepieciešama balstvakcinācijas deva. Ja ir kādi citi papildu veselības apsvērumi, arī viņi sešus mēnešus pēc slimošanas vai pēdējās vakcinācijas var saņemt balstvakcīnu.
"Pārāk ātri iedodot balstvakcīnas devu, mēs nesasniedzam maksimālo potenciālu, ko cilvēks var izveidot ilgstošai aizsardzībai.
Balstvakcīnas došana ar īsiem termiņiem ir instruments, lai kaut ko izdarītu šeit un tagad, ja to ļoti vajag. Ja gribam ilgi un pamatīgi uztaisīt aizsardzību, tad, iedodot par ātru balstvakcīnu, mēs samazinām šo maksimālo potenciālu," turpina Dace Zavadska
Viņa vērtē, ka Covid-19 kļūst par sezonālu infekciju un vakcināciju ieteiks noteiktām cilvēku grupām, līdzīgi kā tas ir gripai.
"Tajā pašā laikā vakcīna, visticamāk, būs pieejama ikvienam, kurš izvēlēsies novērst kaut mazāko iespēju saslimt. Tai nebūtu jābūt biežākai kā reizi sezonā vienai vakcīnas devai. Tas ir uzdevums ražotājiem," atzīst Dace Zavadska.