Tas tādēļ, ka Covid-19 omikrona paveids īpaši vakcinētajiem gļotādas šūnās var būt zemākā koncentrācijā. Līdz ar to laboratorijas saņēmušas norādes pret Covid-19 vakcinētajiem testa paraugus ņemt dziļāk, lai nepalaistu garām inficētos.
No visiem pozitīvajiem Covid-19 paraugiem, pašlaik jau vairāk nekā puse ir omikrona gadījumi. To apstiprina Nacionālā references laboratorija. Omikrons arī plaši cirkulē notekūdeņos.
Kāpēc, ņemot paraugu tikai no deguna, tas joprojām var uzrādīt negatīvu rezultātu pat ar Covid-19 inficētam cilvēkam, nacionālās references laboratorijas vadītājs Sergejs Ņikišins norādīja uz vairākiem faktoriem.
Viens no tiem – cik labi katrā reizē izdevies paņemt paraugu. Pašā slimības sākumā vīruss var nebūt savairojies pietiekamā daudzumā, īpaši, ja tas ir vakcinēts cilvēks. Ņikišins arī uzsvēra – antigēnu paštesti spēj uzrādīt tos, kas ir inficēti un aktīvi izdala vīrusu.
Savukārt laboratorijās veiktie PĶR testi ir ievērojami jutīgāki un daudz agrākā slimības stadijā spēj noteikt, vai cilvēks ir inficēts.
Omikrona paveids, īpaši vakcinētajiem, gļotādas šūnās var būt zemākā koncentrācijā. Tāpēc laboratorijām dotas papildu norādes. Ņikišins skaidroja: "Pirmkārt, jāņem dziļāk paraugi, varbūt papildus jāņem vērā paraugs no rīkles, jo tieši tā, piemēram, vakcinētiem ar to varētu arī būt saistīts, ka vīruss iekļūst, bet viņš tālāk neattīstās, ar to arī saistīta aizsardzība pret hospitalizāciju."