Svētdien, 2. janvārī, Kazahstānas rietumos sākās protesti pret gāzes cenu kāpumu. Protestu dalībnieki arī pieprasīja, lai no politikas aiziet bijušais Kazahstānas prezidents Nursultans Nazarbajevs. Kad protesti sāka pārņemt arī citus reģionus, policija pilsētās pastiprināja drošības pasākumus. Ziņu medijs "Apollo.lv" apkopoja pieejamo informāciju par to, kas šobrīd notiek Kazahstānā.
Kāpēc Kazahstānas iedzīvotāji protestē?
Protesti pret sašķidrinātās gāzes cenu celšanos sākās 2. janvārī Žanaozenā, Manghistau apgabalā, un izpletās uz reģionālo centru Aktau. Protestā vēlāk iesaistījās arī citu lielo pilsētu iedzīvotāji. Tika izvirzītas arī politiskas prasības, tai skaitā par tautas labklājības līmeņa celšanu un valdības atkāpšanos.
Protestētāji pieprasīja aizvākt no varas ilggadējo Kazahstānas līderi Nursultanu Nazarbajevu, kuram joprojām ir liela ietekme.
Lielāko daļu pagājušā gada litrs sašķidrinātās gāzes Kazahstānā maksāja ap 50 tenges (0,10 eiro), bet gada nogalē cena kāpusi līdz 80 tenges (0,16 eiro) un 1. janvārī sasniedza jau 120 tenges (0,24 eiro). Šāds cenu kāpums bijis smags trieciens iedzīvotājiem, jo atsevišķos Kazahstānas reģionos līdz pat 90% automašīnu tiek darbinātas ar gāzes iekārtām. Pēc protestiem valdība nolēmusi, ka cena nedrīkst pārsniegt 50 tenges.
Pēc protestiem daudzās Kazahstānas pilsētās pret dabasgāzes cenu celšanos un protestētāju prasībām par tautas labklājības celšanu Kazahstānas prezidents Kasims Tokajevs ir pieņēmis valdības atkāpšanos.
Kazahstānas Iekšlietu ministrija ziņo par kontroles atjaunošanu Almati
Kazahstānas varas struktūrām cenšoties apslāpēt valsti pārņēmušos protestus, Iekšlietu ministrija ceturtdienas vakarā paziņoja, ka valsts lielākajā pilsētā Almati visas valsts struktūru ēkas atrodas varas pārstāvju kontrolē.