Tuvinieku atbalsts ir veiksmes atslēga jebkurās dzīves nedienās. Bet ko darīt, ja ģimene grib palīdzēt, bet cietušais negrib pieņemt palīdzību vai neuzskata, ka tā viņam ir nepieciešama? Ziņu medija "Apollo.lv" redakcija saņēma palīgā saucienu no Ilzes (vārds mainīts) - viņas mamma ir kopā ar cilvēku, kurš savai dzīvesbiedrei un viņas bērniem dara pāri kā fiziski, tā emocionāli. Sieviete savu meitu jau gadiem neuzklausa un netaisās attiecības pārtraukt.
"Es esmu vecākā meita, nedzīvoju kopā ar mammu jau sešus gadus, bet mana māsa kurai ir 16, stāsta man, ka viens no brāļiem, kuram ir autisms, tiekot siets pie gultas un šis cilvēks [mammas dzīvesbiedrs] zvērīgi kliedzot nepārtraukti uz visiem mājiniekiem.
Viņš ir ietekmējis mammu tik tālu, ka viņa vairs nespēj komunicēt ar citiem cilvēkiem. To no malas var ļoti labi pamanīt, lai gan viņa pati apgalvo, ka viss ir kārtībā," pauž Ilze.
Pazīmes, kas norāda, ka kāds cieš no vardarbības ģimenē
- Cietušais ir pārtraucis tikties ar draugiem vai ģimeni. Tāpat pārtrauc telefonsarunas, kad, piemēram, partneris ienāk istabā.
- Cietušā partneris viņu bieži kritizē vai pazemo citu cilvēku klātbūtnē.
- Cietušā partneris bieži izrīko viņu vai pieņem visus lēmumus (piemēram, vardarbīgais partneris kontrolē visus ģimenes ienākumus).
- Cietušais bieži runā par sava partnera "greizsirdību", "smago raksturu" vai "privātīpašnieciskumu".
- Viņš ir kļuvis nemierīgs vai nomākts, zaudējis pārliecību vai ir neparasti kluss.
- Viņam ir fiziskas traumas (sasitumi, kaulu lūzumi, sastiepumi, brūces), un viņš sniedz maz ticamus paskaidrojumus par tām.
- Šķiet, ka cietušā bērni baidās no partnera, viņiem ir uzvedības problēmas vai viņi ir ļoti noslēgti vai satraukti.
- Cietušais nelabprāt atstāj savus bērnus ar savu partneri.
- Pēc tam, kad cietušais ir aizgājis no attiecībām, partneris tam nepārtraukti zvana, uzmācas, seko, nāk uz mājām vai gaida ārā.
Domestic Violence Resource Centre Victoria