Izlaušanās no vardarbības apburtā loka teju nekad nav viena cilvēka darbs. Cietušajam ir nepieciešams līdzcilvēku atbalsts un palīdzība - vai to iegūt vienmēr ir tik vienkārši? Sociālās iniciatīvas "Pamani vardarbību" veiktajā aptaujā centāmies noskaidrot Latvijas iedzīvotāju nostāju pret vardarbību ģimenē.
Aptauja veikta "Norstatpanel" platformā, sadarbojoties ar sabiedrības domas izpētes kompāniju "Norstat". Laikposmā no 2021. gada 1. decembra līdz 7. decembrim aptaujāti 500 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem, lai noskaidrotu sabiedrības nostāju pret vardarbību ģimenē.
45% aptaujāto uzskata, ka pandēmijas laikā ir audzis vardarbības ģimenē gadījumu skaits. Un teju puse (46%) pazīst kādu, kurš no tās ir cietis. Lielākajā daļā gadījumu tas ir bijis draugs (39%) vai kāds no ģimenes locekļiem (23%), taču pazīstamo vidū bijuši arī kaimiņi un kolēģi.
Teju puse aptaujāto (46%) par to, ka kāds no līdzcilvēkiem ir cietis no vardarbības, uzzinājusi vien ilgi pēc tam.
Uz jautājumu, kā aptaujātie ir reaģējuši, kad uzzinājuši, ka kāds no līdzcilvēkiem cieš no vardarbības, 22% diskrēti piedāvājuši palīdzību, 14% nevilcinoties iesaistījušies konfliktsituācijā, taču katrs desmitais nav iesaistījies vai ignorējis šo faktu, jo tā ir "privāta lieta".
38% no aptaujātajiem Latvijas iedzīvotājiem uzskata, ka publiska diskusija par vardarbību ģimenē un partnerattiecībās palīdz izglītot sabiedrību un raisa izpratni, taču ceturtā daļa aptaujāto uzskata, ka tā ir ļoti negatīva tēma un izvairās no informācijas par vardarbību medijos un publiskajā telpā.