"Pārkaršanas riski būvniecības nozarē pilnīgi noteikti ir kaut kas tāds, par ko ekonomisti uztraucas un par ko vajadzētu uztraukties arī valdības pusē.
Tas, ko būvniecības nozarē uzņēmēji atzīmē, ir darbaspēka trūkums," atzīst Latvijas "Swedbank" galvenā ekonomiste Līva Zorgenfreija.
Nozarei "uzkarstot", šie projekti sadārdzināsies. Rūpīgi jāplāno, lai aktīvākā fāze tajos nenotiek visos vienā laikā. Vienlaikus darbaspēks ir aktuāls jautājums ne tikai būvniecībā, bet arī ekonomikā kopumā. Tautsaimniecībai augot, visi to neizjūt vienādi.
Latvijā vērojama divu ātrumu attīstība, un tas uzskatāmi redzams tieši darba tirgū, kas ir visas ekonomikas spogulis. No vienas puses, trūkst darbinieku, no otras puses, nākamgad gaidāms pat bezdarba pieaugums strādāšanas ierobežojumu dēļ.
"Ir nozares, kas attīstās ļoti veiksmīgi un kurās trūkst darbaspēka. Ir nozares, kas objektīvi ietekmēs pandēmijas dēl vai nu kas nespēj pārorientēties, sekot jaunākajām tendencēm un ir norieta stadijā.
Piemēram, tranzītbizness, kas pēdējo gadu laikā ir būtiski sašaurinājies,” norāda Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste.
Atbilde šai strukturālajai Latvijas ekonomikas problēmai ir atbilstoša valsts politika - pārkvalifikācijas un pieaugušo izglītības programmas.
Video: TV3 Ziņas sižets 1. janvārī