2020. gada 2. martā Latvijā reģistrēja pirmo ar Covid-19 inficēto personu. Arī aizvadītajā gadā pandēmija strauji izplatījās, veidojās jaunas mutācijas un valstu valdības pieņēma stingrus ierobežojumus, lai ierobežotu vīrusa izplatību. Ziņu medijs "Apollo.lv" sazinājās ar vairākiem ekspertiem un apkopoja ārvalstu ekspertu paziņojumus par to, kā Covid-19 varētu izplatīties 2022. gadā.
SPKC: Gada sākumā noteikti nevar aizmirst par gripu
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja vēsta, ka infekcijas slimību norisi, iespējamo attīstību un pacēluma viļņus var plānot un prognozēt nelielam laika posmam - līdz trīs mēnešiem, tāpēc ir iespējams veikt apkopojumu par Covid-19 attīstību 2022. gada pirmajos mēnešos.
"Šobrīd lielu mainību epidemioloģiskajā situācijā Latvijā tuvākajam laika posmam ienes omikrona varianta konstatēšana un tā izplatība valsts robežās. Vērojot citas valstis, redzam, ka omikrona variants strauji izplatās sabiedrībā, arī valstīs kur ir augsts vakcinācijas aptveres līmenis," uzsver Ilze Arāja.
Saistībā ar omikronu ir vairāki iespējamie virzieni:
- pie augstās infekciozitates (lipīguma) saglabājas zema varbūtība izraisīt smagus saslimšanas gadījumus. Šis būtu labākais variants;
- omikrons neizplatās tik strauji, delta variants turpina dominēt;
- omikrona variantam ir augsta infekciozitāte, bet spēja izraisīt smagus gadījumus ir līdzīga delta variantam;
- omikrona varianta gadījumā ir samazināta vakcīnu efektivitāte, tomēr smagi inficēšanās gadījumi tiek novērsti;
- pastāv arī iespēja, ka omikronam ir pilna tolerance pret iepriekš iegūto imunitāti.