Svētdien, 26. decembrī, Latvijas sabiedrību sašūpoja pašmāju jaunietes publicētā fotogrāfija un pieredzes stāsts, kurā viņa atklāja, ka saskārusies ar fizisku un emocionālu vardarbību attiecībās. Bērnu un pusaudžu psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs sarunā ar ziņu mediju "Apollo.lv" stāsta par līdzcilvēku atbildību šādās situācijās.
Psihoterapeits norāda, ka par to, kādi izaugam, atbildīgi ir pieaugušie mums apkārt, jo īpaši, ja bērns jau no agra vecuma tiek iepazīstināts ar bērnam neraksturīgu vidi, piemēram, naktslokāliem.
"Būtu gan grūti savilkt kopā tikai ar mākslas un bohēmas burbuli, jo no statistikas ir zināms, ka vardarbīgas pieredzes notiek visdažādākajās ģimenēs. Atbildība ir vecākiem, bet tā ir ne tik daudz par to vidi, bet vairāk par tieši savu attiecību modeli. No pētījumiem ir zināms, ka vistiešākā saistība ar vēlāku uzvedību pāra attiecībās ir tam, kādas ir attiecības starp vecākiem, māti un tēvu, ģimenē.
Vislielākā ietekme ir bērna attiecībām ar tēti.
Meitenei tēvs iedod priekšstatu par to, kā vīrietim ir jāizturas pret sievieti, ko viņa, pirmkārt, jau redz viņa attieksmē pret savu mammu, bet pēc tam jau viņa sajūt, kā tēvs izturas pret viņu pašu. Savukārt dēlam tēvs ir tā figūra, kas rāda ar savu piemēru, kā izturēties pret savu partneri, bet otrs, kā es sevi regulēju, kontrolēju, tieku galā ar dusmām un agresiju," stāsta Konstantinovs.