Teju divus gadus pasaulē plosās pandēmija. Zinātnieki izstrādājuši vairākus testus Covid-19 saslimšanas diagnostikai. Tos var veikt laboratorijā, kā arī veikalos un aptiekās ir pieejami komplekti, ar kuru palīdzību pārbaudi var veikt mājās. Kam pievērst uzmanību un kuru no visiem izvēlēties? Ziņu medijs "Apollo.lv" meklēja atbildes.
"Būtiski saprast, kam tests ir domāts. Antigēnu testiem lielākoties ir nazofaringeālās uztriepes. Ar speciālu tamponiņu paņem uztriepi no kreisās un labās nāss, un attiecīgi tālāk veic šo testu. RNS testiem var būt dažādi izmeklējuma materiāli.
Viens no labākajiem materiāliem ir deguna un kakla uztriepe, var būt tikai deguna uztriepe, bet var izmeklēt arī siekalas. Siekalu testus īpaši rekomendē veikt bērniem,
bet viens no labākajiem materiāliem ir uztriepe no deguna un kakla," ziņu medijam "Apollo.lv" norāda "Centrālās Laboratorijas" valdes locekle Jeļena Storoženko.
Polimerāzes ķēdes reakcijas jeb PĶR metode
Starp komerciāliem reaģentiem ir komplekti, kas ir paredzēti lielas paraugu plūsmas izmeklēšanai – pat līdz 100 paraugiem vienlaicīgi. Šādos gadījumos izmeklēšanas ilgums ir trīs līdz sešas stundas. Izmeklēšana var būt manuāla vai pilnīgi automatizēta.
Ir pieejami komerciālie reaģentu komplekti ātrai molekulārai testēšanai, šādos gadījumos testēšanas ilgums ir 45 minūtes, jo testēšana ir pilnīgi automatizēta un tā tiek pielietota nelielai paraugu plūsmai, vienlaicīgi izmeklējot vienu līdz četrus paraugus, liecina Nacionālās references laboratorijas vadītāja Sergeja Ņikišina sniegtā informācija.