25. novembrī Dienvidāfrikas Republikā tika atklāts jauns Covid-19 paveids, kuru Pasaules Veselības organizācija nodēvēja par omikronu. Ņemot vērtā, ka vīrusa paveids strauji izplatās, ziņu medijs "Apollo.lv" sazinājās ar epidemiologu Ņikitu Trojanski, lai noskaidrotu, kā omikrons varētu izplatīties tuvākajā nākotnē.
Trojanskis ziņu medijam "Apollo.lv" uzsvēra, ka katru dienu tiek saņemta arvien jauna informācija par Covid-19 omikrona paveida izplatību, tāpēc šīs ir sākotnējās prognozes, balstoties uz esošajiem datiem. Prognozes par omikrona izplatību var mainīties, ņemot vērā jaunākos datus.
100-200 tūkstoši cilvēku vienlaicīgi inficēti
25. decembrī epidemiologs Ņikita Trojanskis mikroblogošanas vietnē "Twitter" publicēja matemātisku modeli un prognozes epidemioloģiskajai situācijai janvārī.
1/
— Ņikita Trojanskis (@nikitatr1) December 25, 2021
Redzu, ka #kasnotieklatvijā vēl šodien bija trending temats, tāpēc šeit apkopošu galvenas atziņas no matemātiskās modelēšanas uz 21.12. (kopdarbs ar @neonbitee) un savu skatījumu par epid. situāciju janvārī.
Jau iepriekš Trojanskis publicēja matemātisku modeli, kas diezgan precīzi prognozēja Covid-19 vilni rudenī, tāpēc epidemiologs, sadarbībā ar fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes zinātnisko asistentu Aigaru Langinu modelī lielāko daļu no parametriem atstāja nemainīgus.
Epidemiologs izvirzīja sešus pamata pieņēmumus matemātiskajā modelī. Pirmkārt, omikrons ir 2,5 reizes infekciozāks. Otrkārt, divas devas pasargā no infekcijas par 20%. Treškārt, balstvakcīna par 50% pasargā no infekcijas.
Ceturtkārt, atkārtotas inficēšanās risks ar delta paveidu ir augsts. Piektkārt, atkārtotas inficēšanās risks, ja cilvēks ir saslimis ar omikronu, ir zems. Kā arī pieņēmums, ka divas vakcīnu devas nodrošina 85% aizsardzību pret hospitalizāciju.