Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) otrdien, 21. decembrī, sāks pieņemt tirdzniecības un sporta centru, kā arī kultūras, atpūtas un izklaides vietu pieteikumus valsts atbalsta programmā, kuras mērķis ir kompensēt Covid-19 ierobežojumu radītos zaudējumus, pavēstīja LIAA Komunikācijas un informācijas departamentā.
Covid-19 ⟩ LIAA sāk pieņemt pieteikumus krīzē cietušo nozaru atbalsta programmā
Kopējais programmas atbalsta apmērs ir 50 miljoni eiro, un pieteikumus varēs iesniegt līdz 2022. gada 15. janvārim.
Atbalsts tiks piešķirts apgrozījuma krituma kompensācijai Covid-19 krīzes skartajiem tirdzniecības centru īpašniekiem, sporta centru tiesiskajiem valdītājiem un nomniekiem par to īpašumā, pārvaldībā vai nomā esošo sporta centru, kultūras, atpūtas un izklaides vietu tiesiskajiem valdītājiem un nomniekiem par to īpašumā, pārvaldībā vai nomā esošo kultūras, atpūtas un izklaides vietu.
Paredzēts, ka atbalsts tiks izmaksāts kā vienreizējs maksājums, lai segtu ar ēkas un telpu lietošanu saistītās operacionālās izmaksas.
Saņemtos līdzekļus varēs izmantot, lai segtu ar ēkas un telpu lietošanu saistītos maksājumus, tostarp par elektrību, ūdeni un siltumu, nekustamā īpašuma nomu, saistību maksājumus un ārpakalpojumu izmaksas. Attiecināmais periods par kuru varēs segt minētos izdevumus ir no 2021. gada 1. oktobra līdz 2022. gada 30. jūnijam.
Atbalsts tirdzniecības centriem ir noteikts 15 eiro apmērā par katru tirdzniecības centra ēkas kadastrālās uzmērīšanas lietā norādītās kopējās platības kvadrātmetru, izņemot stāvlaukumus un pirmās nepieciešamības preču tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietas, kas atrodas tirdzniecības centrā un uz kurām nebija attiecināti iepriekš noteiktie tirdzniecības ierobežojumi.
Pieņemot lēmumu par atbalsta apmēru, prioritāri tiks vērtēts saņemtais apgrozāmo līdzekļu atbalsts atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem par atbalstu Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai. Kopējais atbalsts tirdzniecības centiem, summējot ar atbalstu par apgrozāmajiem līdzekļiem par 2021. gada oktobri un novembri, nevarēs pārsniegt 90% no tirdzniecības centra apgrozījuma 2019. vai 2020. gada novembrī.
Lai saņemtu atbalstu, tirdzniecības centra kopējā platība ir jābūt lielākai par 1500 kvadrātmetriem, tās atsevišķās tirdzniecības vietās jādarbojas vismaz pieciem tirdzniecības dalībniekiem vai pakalpojumu sniedzējiem un pārtikas preču veikaliem atvēlētā platība nevar aizņemt vairāk nekā 50% no kopējās tirdzniecības centra platības.
Tāpat atbalsta saņemšanai tirdzniecības centra īpašniekam Covid-19 krīzes ietekmē kopējai nomas apgrozījuma kritumam ir jābūt vismaz 30% apmērā.
Vienlaikus atbalsta saņemšanai tirdzniecības centra īpašniekam ir jābūt piešķīrušam nomas atlaidi vismaz 50% apmērā (kumulatīvi) par 2021. gada novembri vismaz 50% tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietām, izņemot pirmās nepieciešamības preču tirdzniecības vietas, kurām netika noteikti ierobežojumi.
Savukārt atbalsts sporta centriem ir noteikts 25 eiro apmērā par katru sporta centra iekštelpu kadastrālās uzmērīšanas lietā norādītās kopējās platības kvadrātmetru, izņemot iznomātās biroja telpas un tirdzniecības telpas komercdarbībai (veikalus un kafejnīcas).
Pieņemot lēmumu par atbalsta apmēru, prioritāri tiks vērtēts saņemtais apgrozāmo līdzekļu atbalsts. Kopā ar piešķirto apgrozāmo līdzekļu grantu par 2021.gada oktobri un novembri atbalsts nevarēs pārsniegt 90% no attiecīgā triju mēnešu kopējā apgrozījuma 2021. gada jūlijā, augustā un septembrī vai 2019. gada oktobrī, novembrī un decembrī.
Atbalstam kvalificēsies iekštelpu fitnesa centri, sporta klubi, sporta zāles, ledus halles, publiskās lietošanas peldbaseini un olimpiskie sporta centri.
Lai saņemtu atbalstu sporta centram Covid-19 krīzes ietekmē jābūt piedzīvotam kopējam apgrozījuma kritumam vismaz 60% apmērā laika posmā no 2021. gada oktobra līdz decembrim, salīdzinot ar šo periodu 2019. gadā vai periodu no 2021. gada jūlija līdz septembrim.
Kultūras, atpūtas un izklaides vietu tiesiskajiem valdītājiem un nomniekiem atbalsts noteikts 25 eiro apmērā par katru kultūras, atpūtas un izklaides vietas kadastrālās uzmērīšanas lietā norādītās kopējās platības kvadrātmetru, izņemot iznomātās biroja telpas un tirdzniecības telpas komercdarbībai (veikalus un kafejnīcas).
Kopējais atbalsts kultūras, atpūtas un izklaides vietām, summējot ar apgrozāmo līdzekļu grantu, par 2021.gada oktobri un novembri nevarēs pārsniegt 90% no apgrozījuma 2019. vai 2020.gada novembrī.
Lai saņemtu atbalstu, kultūras, atpūtas un izklaides vietas darbības nodrošināšanai īpašumā vai nomā ir jābūt iekštelpām, kuru platība ir vismaz 150 kvadrātmetru, un iekštelpu īpašuma vai nomas tiesības iegūtas pirms 2020.gada 1.marta un ir spēkā vismaz līdz 2021. gada 31. decembrim.
Tāpat atbalsta saņemšanai kultūras, atpūtas un izklaides vietu pamatdarbībai vai papilddarbībai jāatbilst NACE otrās redakcijas klasifikācijas kodam: 59.00; 68.20; 74.90; 77.39; 82.30; 85.52; 90.01-90.04, 91.01-91.04; 93.21; 93.29.
Vienlaikus kultūras, atpūtas un izklaides vietas Covid-19 krīzes ietekmē kopējam apgrozījuma kritumam ir jābūt vismaz 30% laika posmā no 2021. gada oktobra līdz decembrim, salīdzinot ar šo periodu 2019. gadā vai periodu no 2021. gada jūlija līdz septembrim.
Jau vēstīts, ka Eiropas Komisija (EK) ir apstiprinājusi 50 miljonu eiro vērtu Latvijas programmu, kuras mērķis ir atbalstīt tirdzniecības un sporta centrus, kultūras, atpūtas un izklaides objektus koronavīrusa pandēmijas apstākļos.