2021. gadā Latvijas iedzīvotāji piedzīvoja strauju elektroenerģijas un dabasgāzes cenu kāpumu. Energoresursu cenas Latvijā vairākkārt uzstādīja rekordus, tādēļ gan iedzīvotāji, gan uzņēmumi saņēma lielākus rēķinus par komunālajiem pakalpojumiem. Līdz ar elektroenerģijas krīzi pieaugušas arī vairāku pakalpojumu izmaksas. Ziņu medijs "Apollo.lv" analizēja, kuru pakalpojumu cenas pieaugs 2022. gadā.
Ko nesīs 2022. gads?
"Swedbank" ekonomiste Laura Orleāne ziņu medijam "Apollo.lv" skaidroja, ka pēdējos mēnešos inflācijas tempi Latvijā sasniedza desmitgades rekordu. Novembrī cenu pieaugums gada griezumā sasniedza pat 7,5%. Lielākoties inflāciju šobrīd ietekmē ar mājokli un transportu saistītās izmaksas, kā arī pārtikas cenas, un iemesli kāpumam lielākoties meklējami globālajā, nevis vietējā ekonomikā.
Ekonomiste Laura Orleāne par 2022. gada prognozēm sacīja:
"Prognozes liecina, ka Eiropas energoresursu krīzes beigas varētu būt nākamā gada pavasarī, kad cenas saruks.
Ar dažu mēnešu nobīdi samazināsies arī cenas ar mājokli saistītajiem maksājumiem - siltumenerģijai, elektroenerģijai un gāzei. Cenu līmeni, kas bija pirms krīzes, nākamgad diez vai sasniegsim, jo tas saglabāsies augstāks.
Pārtikas izejvielu (un arī pārtikas preču) cenās pieaugums tik drīz nebeigsies. Energoresursu krīze veicinājusi minerālmēslojuma cenu augšupeju, kas sadārdzinās pasaules pārtikas audzēšanu un virzīs uz augšu pārtikas cenas arī Latvijā."
Augstās energoresursu un izejvielu cenas ietekmē arī ražotāju izmaksas un līdz ar to - gala produktu cenas. Turklāt šī gada laikā strauji augušas arī transportēšanas izmaksas un novēroti dažādi sarežģījumi piegāžu ķēdēs.