Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvas prasības par darba un privātās dzīves līdzsvaru vecākiem un aprūpētājiem, darbiniekam būs tiesības uz piecu darba dienu ilgu aprūpētāja atvaļinājumu kalendārā gada laikā. Plānots, ka tā stāsies spēkā no 2022. gada 2. augusta. Kāpēc šāds atbalsta mehānisms ir nepieciešams un kuram tas pienāksies, noskaidro Labklājības ministrijas un sociālo partneru diskusijā.
Atvaļinājums darbiniekam paredzēts, lai personīgi aprūpētu vai atbalstītu savu tuvinieku vai citu cilvēku, kurš dzīvo vienā mājsaimniecībā ar darbinieku un kuram nopietna medicīniska iemesla dēļ ir nepieciešama šāda palīdzība.
Latvijas Darba devēju konfederācijas drošības un veselības aprūpes eksperts Pēteris Leiškalns par gaidāmajām pārmaiņām skaidro: "Šāda veida atbalsta sistēma vai atvaļinājumi līdz šim nav bijuši, tādēļ šis ir būtisks solis darbiniekos un sabiedrībā kopumā veidot drošības sajūtu tajās situācijās, kad kādu viņa tuvinieku nepieciešams aizvest uz ārstniecības iestādi vai aprūpēt kādos citos veidos.
Tikpat svarīgi ir atzīmēt arī to, ka direktīva paredz, ka aprūpējamais var būt ikviens – laulātais, vecāks, vecvecāks vai kāds cits tuvs cilvēks, ar ko darbinieks dzīvo vienā mājsaimniecībā."
Aprūpētāja atvaļinājums darbiniekam dos tiesības saņemt atvaļinājuma dienu arī tādā gadījumā, ja, piemēram, nokārtojamas ar tuvinieka aprūpi saistītas formalitātes vai pie ārsta nepieciešams aizvest tuvinieku, kas, piemēram, neveiksmīgi paslīdējis un lauzis kāju.
Ieguvumi no šāda veida atvaļinājuma ieviešanas Latvijā būs vairāki. Elīna Kļaviņa, kura ikdienā aprūpē savu vecmammu, atzīst, ka visspilgtāk tie atspoguļosies tajā, ka darbiniekiem radīsies drošības sajūta, kā arī mazināsies vainas izjūta pret savu darba devēju: "Līdz ar aprūpētāja atvaļinājuma ieviešanu darbinieki zinās, ka darba devējs viņu atbalstīs un sapratīs. Tas nenozīmē, ka šo atvaļinājumu izmantos visi, taču