Apzināta piekrišana ir jebkuru veselīgu seksuālo attiecību sastāvdaļa. Tas nozīmē, ka cilvēkam, kurš to sniedz, ir jāpiekrīt šai izvēlei un jābūt brīvam un spējīgam to dot. Katram cilvēkam gatavībai pieskārieniem, skūpstiem vai seksam var būt nepieciešams atšķirīgs laiks, un neatkarīgi no tā, vai attiecības ir jaunas vai ilgstošas, ir jāciena sava partnera izvēle un tiesības pateikt NĒ.
"Ikdienā strādājot ar vardarbības pret bērnu gadījumiem, mēs redzam, kas ir tie faktori, kuri bērnu sargā un kas vairāk pakļauj vardarbības riskiem. Viens no svarīgākajiem faktoriem ir bērna spēja sargāt savas ķermeniskās un emocionālās robežas - ieklausīties sevī, sava ķermeņa signālos un pateikt to, ko viņš jūt, ko vēlas vai nevēlas.
Prasme pateikt NĒ, vērsties pēc palīdzības un tikt sadzirdētam var būt izšķiroša, lai bērns neciestu no vardarbības un seksuālas izmantošanas, taču to bērns nevar iemācīties pats no sevis.
Šo prasmi bērns trenē savā ģimenē kopš pirmsskolas vecuma: vai viņa viedoklī kāds ieklausās? Vai mēs pajautājam to, vai bērns šobrīd grib samīļoties? Vai bērns drīkst pateikt NĒ, kad viņam ir par daudz tēta kutināšanas? Vai viņu par to nenosodīs? Arī mēs Džimbas drošības programmā mācām pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem teikt NĒ nevēlamiem pieskārieniem un sliktiem noslēpumiem, taču, lai viņi to patiešām apgūtu, šīs tēmas nepieciešams pārrunāt regulāri, tāpēc aicinām tām pievērsties ikdienā - gan mājās, gan arī pirmsskolās un skolās. Turklāt ne tikai pārrunāt, bet arī piedzīvot, ka bērna NĒ ir svarīgs," skaidro "Centrs Dardedze" prevencijas daļas vadītāja Agnese Sladzevska.