Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Latvijas autovadītāji aptaujā atklāj, kas ir visriskantākā rīcība pie stūres (3)

Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: ambrozinio/shutterstock.com

Latvijā 74% autovadītāju ir pārliecināti, ka riskantākā rīcība, vadot automašīnu, ir sociālo mediju lietošana, liecina Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) organizētā pētījuma par biežāk sastopamajiem iemesliem neuzmanībai uz ceļa rezultāti.

Savukārt 45% respondentu norāda, ka riskantākā rīcība, vadot automašīnu, ir mobilā telefona sarunas pie stūres ar vai bez tālvadības sistēmas. 42% aptaujāto cilvēku akcentē grima vai frizūras piekoriģēšanu, skatoties spogulī un vadot auto, kā rezultātā rodas ceļu satiksmes negadījumi.

Palielināta iespēja iekļūt ceļu satiksmes negadījumā šofera neuzmanības dēļ tiek saistīta arī ar mijiedarbību ar bērniem vai mājdzīvniekiem (33%), ēšanu pie stūres (29%) un darbošanos ar auto kontroles sistēmām (12%).

Sociālo tīklu lietošana pie stūres visvairāk uztrauc Pierīgā un laukos dzīvojošos vīriešus vecumā no 30 līdz 39 gadiem un augstāko izglītību ieguvušos cilvēkus, kā arī iedzīvotājus ar ienākumiem virs vidējā valstī un aktīvi nestrādājošos, piemēram, mammas bērnu kopšanas atvaļinājumā.

CSDD autovadītāju aptauja liecina, ka gandrīz pusei jeb 44% no aptaujātajiem koncentrēties palīdz citu paralēlu darbību neveikšana pie stūres, atbalstu sniedz bezroku telefonsarunu sistēmu izmantošana (39%) un maršruta izpētīšana pirms brauciena (38%). Šoferi novērtē arī to, ja viņi atceras pirms brauciena sakārtot brauciena laikā nepieciešamās lietas, lai ir ērti paņemamas, kā arī noregulēt ne tikai spoguļus un krēsla pozīciju, bet arī vēlamo siltumkontroli un tamlīdzīgi.

21% no aptaujātajām sievietēm atzinušas, ka palīdz pārdomāta mājdzīvnieku ierobežošana braukšanas laikā, tāpat tiek norādīts, ka labāk laikus sagatavot izklaides bērniem visam pārvietošanās laikam. 43% no aptaujātajiem vīriešiem-autobraucējiem cenšas izpētīt visu maršrutu, pirms sākt stūrēt, ko dara tikai 33% daiļā dzimuma šoferu.

Telefona ieslēgšana "netraucēt" vai "auto" režīmā Latvijā ir vēl salīdzinoši nepopulāra - tikai 10% no aptaujātajiem to ierindojuši svarīgo gatavošanās procesu augšgalā.

Latvijas autobraucēji un līdzbraucēji ir ļoti optimistiski par ceļu satiksmes negadījumu patiesajiem iemesliem. Viņu viedoklis atšķiras no statistikas, jo tikai 12% no aptaujātajiem atzīst, ka pēdējās nedēļas līdz gada laikā ir bijuši iesaistīti ceļu satiksmes negadījumā, kas tika izraisīts tieši autovadītāja neuzmanības dēļ. 48% no respondentiem atzīst, ka tādā nekad nav bijuši, savukārt 38% vērtē, ka tas noticis senāk nekā pēdējā gada laikā.

Tieši sievietes ir biežāk pārliecinātas, ka nekad negadījumi uz ceļa nenotiek neuzmanības dēļ - vairāk nekā puse jeb 56% domā, ka tādos nav bijušas iesaistītas.

CSDD Komunikācijas departamenta vadītāja Ilze Šipkēvica norāda, ka 2020.gadā gandrīz trešā daļa jeb 28% no visiem satiksmes negadījumiem Latvijā bija tiešā veidā saistīti ar autovadītāju neuzmanību.

CSDD pārstāvji norāda, ka atbilstoši Valsts policijas statistikai šī gada pirmajos trīs ceturkšņos bojā gājuši jau 107 ceļu satiksmes dalībnieki un visbiežāk tie ir šoferi un gājēji. Iemesls letālajiem iznākumiem visbiežāk ir sadursme ar citu transportlīdzekli (35 gadījumi), uzbraukšana gājējam (25), apgāšanās (24) vai sadursme ar velosipēdistu (10). Lai gan negadījumos uz ceļa ievainoto skaits kopš 2019.gada samazinājies par vismaz 13% un arī kopējais administratīvo pārkāpumu skaits sarūk, bojā gājušo statistika pēdējo gadu laikā turpina pieaugt.

Lai autovadītājus, viņu līdzbraucējus un ikvienu ceļu satiksmes dalībnieku aicinātu līdz minimumam samazināt riskus iekļūt finansiāli nepatīkamos, veselību apdraudošos vai pat dzīvībai bīstamos ceļu satiksmes negadījumos, kā arī pievērst nedalītu uzmanību auto, CSDD no 6.decembra līdz gada beigām organizē informatīvo kampaņu "Visu uzmanību ceļam!". Tās laikā būs iespēja uzzināt par aktuālajiem rīkiem, tehnoloģijām un citu autovadītāju padomiem no viņu pieredzes, kas un kā var palīdzēt nenovērst uzmanību autovadīšanas laikā.

Sabiedrības un autovadītāju viedokļa aptauju veica pētījumu kompānija "Norstat Latvija" 2021.gada novembrī un tajā piedalījās 1001 respondents vecumā no 18 līdz 74 gadiem, no kuriem auto vadītāji bija 842 jeb 83,4% no visiem dalībniekiem.

Informatīvo kampaņu "Visu uzmanību ceļam!" organizē CSDD sadarbībā ar apdrošināšanas sabiedrību "Balta", degvielas mazumtirgotāju "Circle K" un koplietošanas automašīnu uzņēmumu "CityBee".

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu