Veselības ministrs uzsver balstvakcinācijas nepieciešamību riska grupām. Esot gan pāragri spriest, vai tikai viņiem anulētu sākotnējās vakcinācijas sertifikātus vai pilnīgi visiem arī visās vecuma grupā. No sertifikāta anulēšanas izvairīties varētu tie vakcinētie, kuri ir vēl pārslimojuši Covid-19.
"Būtu uzskatāms, ka viņš ir balstvakcinēts jeb trīs devas bijušas. Slimošana, pluss divas devas ar pabeigtu kursu, šādam cilvēkam balstvakcinācija nav nepieciešama un līdz ar to, ieviešot sertifikāta derīguma termiņu, šie apstākļi būtu jāņem vērā," skaidro veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).
Politiķu vēlme anulēt vakcinācijas sertifikātus, ja nav saņemta balstvakcīna, pārsteidz Imunizācijas valsts padomes (IVP) locekli, profesori Anitu Villerušu. Lai arī pēc sešiem mēnešiem vai vīrusa mutācijas dēļ vakcīnu iedarbīgums tiešām sāk samazināties, taču aizsargspējas pret Covid-19 vienalga pietiekami lielā apjomā saglabājas un turpina glābt no smagas slimības gaitas un nāves. Šobrīd neesot pamata to visu sasaistīt ar vakcinācijas sertifikātu anulēšanu.
"Sertifikāts šobrīd ir tāds politisks rīks. Man vismaz nav zināmi zinātniski dati un pētījumi, kuros būtu minēts konkrēts laika termiņš vai kāds vakcinācijas efektivitātes slieksnis, pie kura būtu jāaptur tieši sertifikāts.
Tas, ko Imunizācijas valsts padome ir vairākkārt uzsvērusi, ir tas, ka mēs šobrīd nerekomendējam sertifikātu anulēšanu ne pēc vienas "Janssen" devas, ne pēc jebkuras citas vakcīnas devas. Šāda rekomendācija nav pat apspriesta," skaidro Imunizācijas valsts padomes locekle Anita Villeruša.
Viņa uzskata, ka valdībai joprojām būtu jāfokusējas uz pirmreizējās vakcinācijas veicināšanu riska grupās, nevis steigties pa priekšu ar priekšlikumu anulēt sākotnējas vakcinācijas sertifikātus pilnīgi visiem. Valdība vēl neesot prasījusi IVP viedokli, taču atsevišķu locekļu nostāja ir pretēja politiķu redzējumam. Padomes vadītaja Dace Zavadska komentāru gatava sniegt vien nākamnedēļ.