Patlaban omikron variants ir atklāts 11 Eiropas Savienības valstīs. Tas ir laika jautājums, kad to atklās arī Latvijā. Portāls "Apollo.lv" uzzināja, kā patlaban notiek Covid-19 pozitīvo paraugu sekvencēšana.
"Neizbēgami, protams, kaut kādā brīdī šis vīruss ienāks arī Latvijā. No
mums ir atkarīgs, vai tas izplatīsies Latvijā, vai tas kļūs par dominējošo – staigās kā uzvarētājs pa Latviju. Laboratorijas uzdevums ir to laikus atklāt.
Epidemiologu uzdevums – realizēt pretepidemioloģiskos pasākumus," Latvijas Radio teica Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Nacionālās references laboratorijas vadītājs Sergejs Ņikišins.
Patlaban primāri tiek sekvencēti to cilvēku paraugi, kuriem bijis pozitīvs Covid-19 tests un kuri ieceļojuši Latvijā no ārzemēm, portālam "Apollo.lv" skaidro Ņikišins. Respektīvi, cilvēks ir atgriezies Latvijā no ārzemēm, veicis Covid-19 testu un konstatēta nukleīnskābes (RNS) klātbūtne, savukārt Slimības un profilakses dienesta pārstāvji, veicot epidemioloģisko izmeklēšanu, konstatē, ka cilvēks ir ceļojis, un nodod ziņas laboratorijām, ka šiem paraugiem ir vajadzīga sekvencēšana.
Tāpat ir dažas laboratorijas, kas pozitīvos gadījums testē uz noteiktām mutācijām, kas ļauj atlasīt paraugus prioritārai sekvencēšanai.
"Jaunajam omikron variantam ir raksturīgas divas šīs mutācijas, kuras bija raksturīgas arī alfa paveidam, bet kuras nav raksturīgas delta paveidam.