Ko skudras un surikati spēj cilvēkiem iemācīt par atvašu audzināšanu? Evolūcijas bioloģe Nikola Raihani atklāj seno cilvēku sociālos instinktus, kas ietekmē cilvēkus arī pandēmijas laikā, vēsta raidsabiedrība BBC.
"Es paņēmu no bērniem televizora pulti un apsēdos uz dīvāna, gatavojoties turpmākajam," tā savas 2020. gada marta izjūtas apraksta Nikola Raihani. Tobrīd Apvienotajā Karalistē strauji pieauga koronavīrusa inficēto skaits. Premjerministrs gatavojās izziņot mājsēdi. Skolas un bērnudārzus grasījās slēgt. "Tāpat kā miljoniem citu vecāku, es gatavojos kļūt par savu bērnu skolotāju. Šī doma mani piepildīja ar bailēm."
"Es nebiju vienīgā, kura tā jutās. Tālrunis nepārtraukti lika par sevi manīt, kad skolas "WhatsApp" sarakstes pārpludināja ziņas ar vecāku bažām, kā viņi spēs izpildīt ikdienas pienākumus darbā un tajā pašā laikā izskaidros apstākļa vārdus un matemātikas formulas."
Turpmāko mēnešu laikā daudziem vecākiem pasliktinājās garīgā un fiziskā veselība. Norisinājās vairākas mājsēdes un skolu slēgšanas, kā arī parādījās satraucoša statistika par vecāku stresa, trauksmes un depresijas līmeņa pieaugumu.
"Daudzi sev jautā, kāpēc tas ir tik grūti. Vai mums nevajadzētu būt dabiskai prasmei audzināt savus bērnus bez ārējas palīdzības? Vai galu galā cilvēki agrāk nespēja tikt galā bez skolām un bērnudārziem?"