Infektologs Dumpis intervijā Latvijas Radio norādīja, ka paštestu izsniegšanai visiem klātienes darbiniekiem būtu pievienotā vērtība "ideālajā pasaulē".
Dumpis stāstīja, ka paštesti tiek plaši lietoti Lielbritānijā un citviet. Precizitātes ziņā tie ievērojami atpaliek no siekalu, kā arī parastajiem PĶR testiem, kurus ņem no deguna dobuma. Tomēr paštesti ir daudz ērtāki, jo tos var veikt mājās. Piemēram, ja skolā vai darba vietā ir Covid-19 uzliesmojums, paštestus varētu izmantot, lai to pamanītu. Tos varētu veikt arī, ja, piemēram, kāds skolēns klasē ir saslimis. Tādējādi pārējos skolēnus varētu testēt, nevis viņiem būtu jādodas pašizolācijā.
Tomēr situācijā, kur jebkuram darbiniekam būtu divas reizes nedēļā jāveic paštests, Dumpis ir skeptisks par tā noderīgumu.
"Viss ir atkarīgs no cilvēka apzinīguma un uzņēmuma ieinteresētības.
Galvenais - kā tiek ņemts vērā testa rezultāts. Jāsaprot: ja cilvēks ir pozitīvs, viņam tas būtu jāapstiprina ar polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR), šo dārgo, sarežģīto testu," stāstīja Dumpis.
Viņam nav skaidrs, kas notiks tālāk - pēc pozitīva paštesta. Process ir sarežģīts, jo pozitīvā testa gadījumā arī jāapzina saslimušā kontakti.
"Šāda pieeja lielā mērā balstīta uz apzinīgumu," sacīja Dumpis, piebilstot, ka ne visi tādi būs.
"Pētījumi rāda, ka skolas principā ir nedrošas vietas, kur plaša testēšana atmaksājas. Bet kā ir ar visām darba vietām. Es varu iztēloties ideālajā pasaulē, kā tas notiek, un tam būtu pievienotā vērtība," izteicās infektologs.