Pirms vairākiem gadiem medijos izskanēja informācija par neparastākajiem oficiāli reģistrētajiem vārdiem Latvijā. Starp tiem parādījās arī tādi vārdi kā Žikivators un Staļina, kas nereti vēl šobaltdien tiek izmantoti sarunvalodā. Vai šobrīd ir vērojamas jaunas tendences Latvijas personvārdu lietošanā? Vai ir citi neparasti vārdi, kas oficiāli reģistrēti Latvijā? Atbildes uz šiem jautājumiem ziņu medijam "Apollo.lv" sniedz eksperti.
Roberti un Sofijas vairs nav populārākie vārdi
2020. gadā par populārākajiem jaundzimušo vārdiem Latvijā kļuva Olivers un Emīlija.
Kopumā pagājušajā gadā vārds Emīlija dots 235 meitenītēm, savukārt par Oliveriem nosaukti 163 puisīši.
Personvārdi Roberts un Sofija, kas līderpozīcijas nebija pametuši no 2010. līdz 2019. gadam, joprojām ir topa augšgalā – Roberts trešajā vietā, bet Sofija – otrajā.
Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) pārstāvji stāsta, ka 2020. gada līderis Olivers vēl pirms 10 gadiem bija tikai 59. vietā. Tikmēr tādi personvārdi kā Marta, Anna, Paula, Emīls un Adrians jau pēdējos 10 gadus turas starp populārākajiem vārdiem.
Rīgas Dzemdību nama pārstāvji intervijā raidījumam "900 sekundes" minēja kādu savdabīgu tendenci saistībā ar vārdu došanu. Lai gan pēc mazuļa piedzimšanas vēl ir mēnesis laika izdomāt vārdu, tomēr vecāki dod vārdu savām atvasītēm nekavējoties, kā iemeslu minot - ja ir vārdiņš, tad drīkst stāties rindā uz vietu bērnudārzā.
Jāņu un Līgu skaits turpina sarukt
Kritumu piedzīvojuši vārdi, kas vēl 70. un 80. gados bija ļoti populāri, - Ilze, Inese un Andris; vecāki šos vārdus vairs neliek jaundzimušajiem tik bieži kā agrāk.