"Ierobežojumi ar mājsēdi ir nostrādājuši labāk nekā mēs bijām gaidījuši, saslimstības līkne ir pārrauta, tomēr nevar runāt par "normālu medicīnu"," portālam "Apollo.lv" atklāj Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologs, Latvijas Universitātes profesors Uga Dumpis.
Nacionālais veselības dienests (NVD) ziņo, ka 9. novembrī Latvijas slimnīcās ievietoti vēl 137 Covid-19 slimnieki. Stacionāros patlaban ārstējas 1464 pacienti: 1232 ar vidēji smagu slimības gaitu, 232 ar smagu slimības gaitu.
Dumpis norāda, ka medicīnas sistēmā, kamēr slimnīcās atrodas ap 1500 pacientu, ir krīze: "Tā praktiski jau sen ir iestājusies, bet medicīnas sistēma tā ilgstoši nevar strādāt." Medicīnisko palīdzību nesaņem daudzi slimnieki, kam tas būtu būtiski.
Vērtējot jaunos ierobežojumus, kas stāsies spēkā ar 15. novembri, infektologs nosaka, ka "kādu laiku mēs tā varēsim dzīvot, bet jāskatās, cik ilgi". To visu ietekmē dažādi mainīgie - vakcinācijas aptvere, saslimšanas rādītāji un pacientu skaits slimnīcās - jāanalizē kopā.
Viņš norāda, ka vajadzētu būt skaidram, kas būs tie indikatori, kad valdībai būtu jārīkojas - jāpastiprina vai jāmīkstina ierobežojumi. Tas šobrīd nav zināms, bet ir ļoti būtiski, lai netiktu pieņemti novēloti lēmumi gluži kā ar šo mājsēdi. Valdība rīkojās divas nedēļas par vēlu.
Tas, vai Ziemassvētkus varēsim svinēt šaurā vai plašākā ģimenes lokā, ir atkarīgs no tā, cik apzinīgi cilvēki ievēros Covid-19 ierobežojumus. Infektologs teic, ka galvenais ir, lai prasības cilvēkiem ir viegli saprotamas un tās tiktu ņemtas vērā, piemēram, ja atļauti kultūras pasākumi, tad teātrī pēc gaismu izslēgšanas skatītāju maskām ir jāpaliek uz sejas, citādi drošības pasākumi ir neefektīvi.