Šodienas redaktors:
Dace Otomere

"Pfizer" izpilddirektors Alberts Burla nav arestēts (4)

Raksta foto
Foto: Re:baltica

Arī Latvijas Facebook vidē populārs kļuvis apgalvojums, ka kompānijas "Pfizer" izpilddirektors Alberts Burla esot arestēts par kukuļdošanu un datu viltošanu par Covid-19 vakcīnām. Tam nav nekādu pierādījumu. Tajā pašā dienā, kad internetā parādījās šī viltus ziņa, Burla vairākkārt uzstājās televīzijā saistībā ar jaunajām zālēm pret Covid-19, kuras izstrādājis "Pfizer".

Ierakstā, ar kuru dalījušies teju trīs tūkstoši "Facebook" lietotāju, kāda sieviete video stāsta, ka piektdienas vakarā esot arestēts Alberts Burla. Viņa pauž, ka tas esot publicēts tikai "krievu ziņās" – vietnē "Livejournal.com". Taču tas nav ziņu portāls, bet gan blogs, kurā jebkurš cilvēks var rakstīt, ko vēlas.

Sieviete video saka: "Tas ir krievu ziņās, un te ir viena tāda Diāna Mihailova "livejournal.com", kura raksta par šo arestu, un, protams, ka viņš ir arestēts par to, ka viņš ir maldinājis klientus par Pfizer vakcīnām, ka viņas ir efektīvas.

Viņš ir maksājis lielus kukuļus valdībai un medijiem, lai viņi klusētu, kā arī, ja es te palasu, pētniecības grupa, kas piedalījās vakcīnu izmēģinājumos, viltoja datus, un lēnām izsekoja dažādas blakusparādības vakcīnai."

Viltus ziņa, ka Burla esot arestēts par krāpšanu, parādījās kādā Kanādas vietnē ar nosaukumu "The Conservative Beaver" 5.novembrī.

Tā vēstīja, ka ASV Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) arestējis "Pfizer" izpilddirektoru Albertu Burlu; ka viņš tiekot apsūdzēts klientu maldināšanā par Covid-19 vakcīnas efektivitāti; un ka uzņēmums "Pfizer" tiekot apsūdzēts datu viltošanā un kukuļdošanā, melošanā par vakcīnu efektivitāti un maldināšanā par to blakusparādībām. Vietnē arī teikts, ka "Pfizer" it kā maksājis valdībām un galvenajiem plašsaziņas līdzekļiem, lai tie klusētu. Jāpiebilst, ka vietnē netika norādīts, kurš ir šīs viltus ziņas autors.

Ārzemēs šī viltus ziņa ātri guvusi lielu popularitāti. Taču nevienam no ziņā paustajiem apgalvojumiem nav pierādījumu. Faktu pārbaudītāji no "Snopes" ziņoja, ka vietnē The Conservative Beaver publicē ziņu komentāru un sazvērniecisku viltojumu sajaukumu. Piemēram, iepriekš tajā tika publicēts fiktīvs stāsts, ka aktieris Alekss Boldvins esot arestēts bērnu pornogrāfijas lietā. Arī tā nebija taisnība.

Turklāt 5.novembrī, kad internetā parādījās šī viltus ziņa par Burlas arestu, viņš vairākkārt uzstājās televīzijā, stāstot par jaunu medikamentu, kuru izstrādājis "Pfizer", lai cīnītos pret Covid-19.

Pēc dažām dienām šī viltus ziņa nonākusi arī līdz Latvijai. Taču Latvijā populārā video autore, kā pati stāsta savā video, informāciju ņēmusi vietnē Livejournal.com – krievu portālā, kurā jebkurš var izveidot kontu un rakstīt, ko vēlas.

"Livejournal.com" nav ziņu portāls. Par to, ka ziņa par Burlas arestu ir nepatiesa, jau rakstījuši faktu pārbaudītāji no citām valstīm, piemēram, Forbes, Snopes un citi.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu