Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Tikt pie zobārsta naktī gandrīz neiespējami, vēsta ReTV (8)

Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: klyots/shutterstock

Ārpus Rīgas dzīvojošiem cilvēkiem, kuriem ir akūtas zobu sāpes, brīvdienās vai naktīs saņemt ārsta palīdzību praktiski nav iespējams. Vienīgā iespēja ir braukt pašiem uz Rīgu, bet šajos pandēmijas apstākļos var saskarties ar skarbu realitāti - privātā klīnika un daudzi simti eiro, vēsta kanāls "ReTV".

Sāp zobs tā, ka jārāpo pa sienām. Ja tas notiek brīvdienā vai naktī, bet dzīvo reģionā, vienīgā palīdzība - jābrauc pašam uz Rīgu vai jādzer pretsāpju līdzekļi. Ar tādu realitāti saskāries ne viens vien.

"Es domāju, ka Valmierā noteikti nav, un es domāju, ka arī Vidzemē es neesmu neko dzirdējusi. Ja nu vienīgi ir kāds savs ārsts, pie kā gadu gadiem ir iets. Es pieļauju domu, ka tad vērsties pie ārsta, mēģināt sazvanīt un kaut ko sarunāt, bet oficiāli - man nav šādas informācijas, ka Vidzemē varētu nakts laikā saņemt šādu akūto palīdzību," saka Jolanta Kalniņa, klīnikas "Dental" zobārstniecības vadītāja no Vidzemes.

"Mēs sestdienās strādājām, bet šobrīd saistībā ar visiem ierobežojumiem nestrādājam, jo ir grūti visu laiku maskās.

Ir zobārstniecības, kas strādā sestdienās. Ir, kur aiziet. Nu, naktī zobārsti neviens nedežurēs, nevienam par to nemaksā," skaidro kāda Kuldīgas zobārste.

"Bauskā mums dežūrārsta nav. Vienkārši kādam savam dakterim zvanīt, ja nu piekrīt, tad iet, bet tāds darba laiks mums noteikts nav.

Jāiedzer zāles un jāgaida, vai arī jābrauc un jāmeklē, vai Jelgavā pieņem vai Rīgā," saka Mirdza Lazda, SIA "Mutes veselības centrs" valdes locekle no Zemgale.

"Izraut zobu var tikai Rīgā! Brīvdienās pie mums, Daugavpilī, strādā stomatoloģiskā poliklīnika dežūrrežīmā līdz plkst. 14 dienā. Ir privātās prakses, bet par tām es neko nevaru pateikt. Mēs paši nestrādājam brīvdienās. Par visiem saviem kolēģiem es nevaru atbildēt, bet privātās klīnikas ir vienīgās. Es domāju, ka par šo jautājumu ir jādomā poliklīnikām un valsts iestādēm, kur vērsties cilvēkam," pauž Aļona Meļeha, "Diadent" stomotoloģijas direktore no Latgales.

Latvijas Zobārstu asociācijas prezidents Andis Paeglītis ReTV saka - ja atrastā palīdzība naktī ir bijusi veiksmīga, tomēr pastāv iespēja par ne tik labu kvalitāti. Kā arī - būs jāšķiras no krietnas naudas summas.

"Ja naktī sāp zobs, tādā gadījumā jāaiziet uz aptieku un jāpaņem pretsāpju līdzekli - vairāk vai mazāk, bet tie jums atvieglos to nakti. Tad ejiet pie zobārsta!"

Tiesa, daudzās pašvaldībās nav aptieku, kas strādā diennakts režīmā. "Rīgā ir sestdienās, svētdienās ļoti daudzi punkti. Jā, ir arī daži nakts punkti, bet tur ir jārēķinās ar naudas daudzumu.

Ja cilvēks ir izlēmis ārstēt zobu naktī vai kādu pakalpojumu naktī - tie ir ar drusciņ citādākiem tarifiem. Es nevaru teikt, ka atbalstu, bet to arī nevar nekādā gadījumā noliegt,"

 uzsver Andis Paeglītis.

ReTV sazinājās ar kādu vīrieti, kuram svētdienā bija lielas zobu sāpes. Rīgas Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā viņu nepieņēma, savukārt Stomatoloģijas institūtā pa telefonu atbildēja - brīvdienās nestrādājam. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā laipni aicināja zvanīt uz 1188 izziņas telefonu. Vīrietis par gandrīz 400 eiro atrada privātu klīniku, kur zobs tika izrauts. Tikmēr paši zobārsti saka - ja netiek laicīgi meklēta palīdzība, sekas var būt pat bīstamas veselībai.

"Ja tas ir iekaisums, ja tās ir strutas, tad var būt organisma saindēšanās, tas ir viennozīmīgi. Cits jautājums, kā jau fizika mums nosaka, ka viss mums slīd uz leju - aiziet uz mediastīnu un tā tālāk, kad aiziet dzīvībai bīstamos gadījumos," skaidro Andis Paeglītis.

No 15. novembra visiem zobārstiem būs jābūt vakcinētiem pret Covid-19. Šobrīd zobārsti visā Latvijā strādā dzeltenajā režīmā, proti, ar sertifikātu un testu, bet tas attiecas tikai uz pacientiem. Ja kāds pacients nav vakcinējies, tad pieraksts ir jāizkārto tā, lai neatrastos vienā telpā ar kādu citu pacientu.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu