"Neviens pat nenojauta!", "Man nebija kur aiziet...", "Es pat īsti neiedomājos, ka kāds man varētu palīdzēt!", "Man bija kauns par to stāstīt." - šīs ir tikai dažas frāzes no sarunām ar cietušajiem, kuras izskanējušas sociālās iniciatīvas "Pamani vardarbību" ietvaros. Tās iezīmē kopainu, ka vardarbība ir klātesoša ļoti daudzās ģimenēs. Un visbiežāk līdzcilvēki par to pat nenojauš.
Vardarbība ir skaudrs un ļoti sarežģīts temats. Atbildīgās instances redz tikai aisberga redzamo daļu un var runāt tikai par to.
Valsts Policijas dzimumnoziegumu apkarošanas nodaļas vadītājs Oļegs Lavčinovskis portālam "Apollo.lv" ar nožēlu min, ka runājot par dzimumnoziegumiem reālajā vidē nekas nemainās, neskatoties uz policijas un citu institūciju darbu. "Lai cik daudz mēs un arī citas institūcijas censtos izglītot un informēt cilvēkus par šīm problēmām, vardarbība ģimenē Latvijā ir pirmajā vietā, ja mēs runājam, piemēram, par seksuālo vardarbību."
To esam novērojuši arī mēs - teju katra otrā pieredze, par ko portāls "Apollo.lv" ir rakstījis sociālās iniciatīvas ietvaros, nav vainagojusies ar vēršanos tālāk.
Cietušos vainot klusēšanā nedrīkst, jo traumatiskā pieredze var nodarīt kā fiziskus, tā psiholoģiskus pārdzīvojumus, kas var atstāt sekas uz visu mūžu. Un to visu nospiež - ļoti liela kauna izjūta.
Kauns par piedzīvoto vardarbību īpaši izteikts ir bērnu un pusaudžu vidū, ko bieži vien pāridarītājs var izmantot kā ieroci pret cietušo. "Ātri vien rodas šis kopīgais noslēpums, un bērns iekrīt tādā kā slazdā, un tiek pakļauts arī emocionāli, jo, protams, ka bērnam ir izteikta kauna izjūta, ko izmanto pieaugušais," portālam "Apollo.lv" norāda Valsts probācijas dienesta probācijas programmu nodaļas vecākās eksperte Sanita Jakuševa.