Pēc kravas automašīnas avārijas Salacgrīvā 30 kvadrātmetru platībā noplūda ķīmiskās vielas. Notikuma vietā gaisā aizvien ir jūtama nepatīkama, kodīga smaka. Pašvaldībā vēl vērtēs, kādu atbalstu sniegt jaunietim, kurš avārijas brīdi atradās nu jau gruvešos pārvērstajā mājā, vēstī kanāls "ReTV".
ReTV: Pēc avārijas Salacgrīvā gaisā joprojām jūtama nepatīkama smaka
4. novembrī avārijas vietā notika sakopšanas darbi. Vīri strādāja pilnos aizsargtērpos. Bīstamā viela tika sajaukta ar grunti, pēc tam krauta kravas automašīnā.
Teritorijas sakopšanu veica kompānija "BAO". Tās pārstāvis Normunds Reiniks "ReTV" Ziņām skaidroja, ka avārijas rezultātā noplūdušo ķīmisko vielu savāc kopā ar augsni, kurā tā nonākusi. Savukārt uz asfalta esošo ķīmiju sajauc kopā ar smilti, tad veic tās savākšanu.
"Ņemot vērā, ka viela ir plūstoša, tā jāpadara saturīga. To mēs padarām, sajaucot ar to augsni un grunti, uz kuras tā atrodas."
Grunti kopā ar ķīmiskajām vielām nogādā bīstamo atkritumu novietnē Gardenē, Dobeles novadā, kur vēlāk meklēs tehniskos risinājumus tās pārstrādei. Speciālisti šodien savāca lielāko daļu bīstamās vielas. Grūtības radīja darbs mājas pagalmā, kur ķīmija atradās starp ēkas gruvešiem.
Limbažu novada domes pašvaldības vadītājs "ReTV" Ziņām skaidroja, ka atrast kompāniju, kura būtu gatava uzņemties šādus darbus, nemaz neesot bijis tiek vienkārši.
"Saņēmām atbildes, ka "ar šito materiālu mēs negribam savu tehniku ķēpāt, jo zinām, ka masa ir lipīga".
Ja reiz sertifikāti ir, tad ir jābūt atrunātam, kā jārīkojas šādā situācijā un cik operatīvi jāatsaucas, jādara. Tāpēc vienīgais ceļš ir āra pakalpojumu ņemšana ar komersantiiem, kuri ir saņēmuši attiecīga veida atļauju," pauda Dagnis Straubergs, Limbažu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs.
Valsts vides dienestā (VVD) norāda, ka Latvijā ir trīs sertificētas kompānijas, kuras ir tiesīgas veikt šādus darbus. Šī informācija arī esot nodota Limbažu novada pašvaldībai. Kā rīkoties ķīmisku avāriju gadījumā, esot atrunāts arī katras pašvaldības civilās aizsardzības plānā. “Pilnīgi skaidrs, ka pašvaldība ar saviem spēkiem nevar iesaistīties ķīmiskas avārijas likvidēšanā, jo nav ne apmācītu cilvēku, ne līdzekļu, ne instrumentu, kā to darīt,” uzsver Dace Rudusa, VVD Vidzemes reģiona direktore.
Pašvaldība šobrīd aprēķinājusi, ka teritorijas sakopšana izmaksās ap desmit tūkstošiem eiro. Šos izdevumus gan vēlāk piedzīs no vainīgās puses, kuru šobrīd skaidro policija. Straubergs vēl piebilst, - kad teritorija būs attīrīta, veiksim pārrunas ar sagrautās mājas īpašniekiem. “Pirmkārt, jāsaprot, vai plāno atjaunot. Ir fondiņš atvērts puisim, kur var palīdzēt. Māja ir apdrošināta, tāpēc nav tur ārkārtas situācija. Izrunāsim iespējas, ko vajag, pašvaldība arī var palīdzēt,” stāsta Dace Rudusa, VVD Vidzemes reģiona direktore.
Šodien savākt atlikušos bīstamo vielu konteinerus, kuri avārijā necieta ierādās Polijas pārvadātājs. Viņu uzdevums arī no ceļa novākt piekabi un aizvākt kravas automašīnas kabīnes atlūzas, lai pēc iespējas ātrāk šajā posmā pilnībā atjaunotu satiksmi.