Šodienas redaktors:
Dace Otomere

Valsts policija turpina izmeklēt Magņitska lietu. Konfiscēts vēl viens īpašums 250 tūkstošu eiro vērtībā

Raksta foto
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde aktīvi turpina veikt pirmstiesas izmeklēšanu starptautisku nozīmi guvušajā "Hermitage/Magnitsky" izmeklēšanas lietā, kurā šobrīd tiek izmeklēta apjomīga, sarežģīti strukturēta pārrobežu noziedzīgi gūtas naudas legalizācijas shēma. Turpinot izmeklēšanu konfiscēts vēl viens nekustamais īpašums, kura vērtība ir aptuveni 250 tūkstoši eiro, informē Valsts policija. 

Jau pavasarī ziņojām, ka Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde, veicot izmeklēšanu tā dēvētajā Magņitska lietā, konfiscējusi aktīvus – nekustamo īpašumu, kura vērtība ir aptuveni 230 tūkstoši. Izmeklēšanā konstatēts, ka ārvalstu pilsoņi, izmantojot noziedzīgi iegūtus līdzekļus, iegādājušies ekskluzīvu nekustamo īpašumu Latvijā.

Turpinot izmeklēšanu kriminālprocesā, Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde konfiscējusi vēl vienu nekustamo īpašumu Rīgā. Šī īpašuma vērtība tiek lēsta ap 250 tūkstošiem eiro un tas ir piederējis izmeklēšanā konstatētās noziedzīgās grupas līdera partnerim.

Latvijas un īpaši Valsts policijas ieguldījumu cīņai ar nelegāli iegūtu līdzekļu legalizāciju, it īpaši izmeklēšanu šajā lietā, atzinīgi novērtē arī "Hermitage Capital Management" fonda līdzdibinātājs un vadītājs Bils Brauders (Bill Browder):

"Tas, ka šie līdzekļi tika atklāti un arestēti Latvijā, ir ļoti nozīmīgi.

Latvija no noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas patvēruma zemes pārvēršas par spēcīgu sistēmu, kurā kompetenti strādā policija, izmeklējot naudas atmazgāšanu un radot būtiskas sekas tiem, kas ir saistīti ar Sergeja Magņitska atklāto noziedzīgo nodarījumu."

Valsts policija atgādina, ka līdz šim izmeklēšanā ir konstatētas vairākas epizodes, kad ārvalstu pilsoņi Latvijā iegādājušies nekustamo īpašumu prestižā Rīgas Klusā centra rajonā apmaiņā pret termiņa uzturēšanās atļauju. Konstatējot šos saglabājušos aktīvus, tiem nekavējoties tika piemērots arests, lai noskaidrotu to iegādes apstākļus un saikni ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.

Tāpat izmeklēšanā atklāts un pierādīts noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas darbību kopums. Noskaidrots, ka nekustamā īpašuma iegāde finansēta no naudas atmazgāšanā izmantotām ārzonu firmām, izmantojot civiltiesiskus darījumus un slēpjot noziedzīgā ceļā iegūtu naudas līdzekļu izcelsmi un piederību.

Proti, nozieguma rezultātā iegūtie naudas līdzekļi no Krievijas bankas iepludināti nelegālo līdzekļu saņēmēja kompānijā Kiprā, kuru faktiski kontrolējis kāds organizētās noziedzības līderis. Izmeklēšanā konstatētas savstarpēji saistītas tranzīta darījumu ķēdes posmi noziedzīgo līdzekļu pārvietošanai, simulēti civiltiesiski darījumi, kuru aizsegāšie līdzekļi pārvietoti uz Latviju, tādā veidā faktiski mainot valstis un līdzekļus attālinot no līdzekļu avota. Savukārt tālāk šie noziedzīgi iegūtie līdzekļi izmantoti ekskluzīvu nekustamo īpašumu iegādei Latvijā.

Īpašnieki nav spējuši iesniegt tādus pierādījumus līdzekļu izcelsmei un īpašuma iegādes darījuma caurspīdīgumam, kuri nepārprotami atspēkotu to leģitimitāti. Līdz ar to, pēc rūpīgas mantas izcelsmes izpētes, savākto pierādījumu kopums izmeklēšanai neradīja šaubas par arestēto īpašuma saistību ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas shēmu.

Jāmin, ka arī citās valstīs tiek veikta izmeklēšana par identisku noziedzīgu nodarījumu saistībā ar noziedzīgu iegūtu līdzekļu legalizāciju, izmantojot nodokļu atmaksas krāpšanas shēmas.

Magņitska izmeklēšanas lieta ir ieguvusi starptautisku nozīmi pēc tam, kad Krievijas jurists Sergejs Magņitskis atklāja krāpniecisko 230 miljonu ASV dolāru shēmu. Pēc tam, kad Sergejs Magņitskis sniedza liecības, minot noziedzīgajā nodarījumā iesaistīto Krievijas amatpersonu vārdus, viņš tika arestēts un nogalināts Krievijas cietumā.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu