Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Cilvēki arvien vairāk interesējas par FFP2 respiratoriem. Profesors argumentē, kāpēc tie būtu jālieto (9)

FFP2 masku ražotne
FFP2 masku ražotne Foto: REUTERS/Andreas Gebert

Iedzīvotāji arvien vairāk sākuši interesēties par FFP2 respiratoriem. Ja sākotnēji pircēji tos meklēja tikai brīžos, kad parādījās informācija, ka atsevišķās vietās tos būs obligātas, tad nu jau meklē labākas aizsardzības dēļ, vēsta "ReTV".

Profesors Ivars Vanadziņš apstiprina, ka FFP2 maskām patiešām ir nopietnāka aizsardzība, taču norāda, ka situācija būtu labāka, ja arī citas maskas cilvēki lietotu pareizi. Viņa statistika ir skarba – to dara labi ja vien 10 procenti Latvijas iedzīvotāju.

"Mēs būtībā to vīrusu pamatā izelpojam caur degunu, jo viņš ir aizdegunē. Ja mums viņš ir, tad ir aizdegunē. Tā ir arī starpība starp mums un dažām Ziemeļvalstīm vai Centrāleiropu. Ja tur cilvēks masku nēsā, tad viņš nēsā pēc būtības, nevis lai mani nesodītu policija," skaidro Vanadziņš.

Profesors aicina nevienu saprātīgu cilvēku auduma maskas nelietot, un skaidro, ka katrai maskai ir savas funkcijas, tieši tāpēc tās ir atšķirīgas.

Medicīniskā maska, kas ir vaļīgāka un gaiss ieplūst arī pa malām, domāta citu cilvēku aizsardzībai no lietotāja – lai izelpotais paliek maskā, bet respirators jau pasargā arī pašu lietotāju. Respiratoriem ir trīs veidi – FFP1, FFP2 un FFP3 – katrs ar citu aizsardzības stiprumu, tā skaidro Ivars Vanadziņš.

Jo nopietnāka aizsardzība, jo grūtāk elpot. Respirators ciešāk pieguļ sejai, vairāk spiež ausis un galvu.

"Maska nav vienkārši tāda lupatiņa pretēji vispārpieņemtam uzskatam. Maska ir izstrādājums ar kaut kādu uzbūvi. Gan respiratoriem, gan maskām ir trīs slāņi, katram slānim sava funkcija. Vidējais ir filtrējošais slānis, kurā vīrusi un mikrobi tiešām iesprūst, aizķeras," skaidro Vanadziņš.

"Medicīniskai maskai tas filtrējošais slānis, viņam tās poras ir līdz trīs mikrometriem lielas. Vīrusa izmērs ir 0,1 mikrometrs. Tas nenozīmē, ka viss brīvi lido cauri, jo tās poras ir nejauši viena ar otru savietotas, tāpēc liela daļa no vīrusiem, par cik viņi ceļo uz kaut kādām putekļu daļiņām vai uz ūdens daļiņām, viņas jau saķeras un sasprūst tur.

Savukārt respiratoram mēs runājam par poru 0,3 mikrometri – 10 reizes mazāka tā poriņa, kurai vīrusam ir ļoti grūti tikt cauri. Pie tā kvalitātes procenta viņam būtu jāiztur 94% daļiņu, kas viņam cauri plūst," uzsver profesors.

Ideālā gadījumā arī respiratori būtu jāmaina ik pēc divām stundām, bet tos var lietot arī vienu maiņu jeb vienu darba dienu, bet, ja no elpošanas respirators paliek mitrs ātrāk, tas savu funkciju vairs nepilda.

Vietējā saimniecības preču veikala „Nieciņš” īpašnieks Gatis Biezais novērojis, ka FFP2 maskas iedzīvotāji meklē arvien vairāk.

"No paša sākuma sāka interesēties tāpēc, ka bija informācija, ka, piemēram, Vācijā viņas ir obligātas, viņas skaitās drošākas – tad jau bija pirmā interese. Tad parādījās prasība skaistumkopšanā, man liekas. Presē un internetā izskanēja informācija, ka sabiedriskajā transportā viņas varētu būt obligātas, un tagad, cik es zinu, viņas arī ir obligātas, un ārstniecības iestādēs prasa (kā nu kurā, ne visās), tāpēc interese par viņām ir diezgan liela," stāsta Biezais.

Domājot soli uz priekšu, arī pašiem tirgotājiem nav problēmu maskas iegādāties vairumā. Kad kādā valstī prasība pēc respiratoriem vairs nav obligāta, tirgus pārmigrē, kur nepieciešams.

Tēmas

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu