Mežsaimniecībā ļoti svarīgs process ir tieši meža kopšana, kā arī tā laicīga un pareiza atjaunošana. Lai aprunātos par meža efektīvu un pareizu ataudzēšanu, portāls "Apollo.lv" uz sarunu aicināja mežsaimniecības inženieri Kasparu Šuikovski.
Kad jāsāk domāt par meža atjaunošanu?
"Tad, kad viens koks no otra atrodas ļoti reti, vējgāzes, ciršanas vai citu apstākļu dēļ, tad, atkarībā no augšanas apstākļu tipa ir vai nu piecu, vai desmit gadu laikā jāatjauno. Dabiski vai mākslīgi," īsumā saka eksperts, piebilstot, ka jaunā kociņa augstumam jāsasniedz vismaz 20 centimetri.
Ja mežā sastopamo kociņu garums sasniedz jau pieminēto augstumu, tad tas ir uzskatāms par atjaunotu mežu. Eksperts gan piebilst, ka šajā jautājumā vienbalsības neesot.
"Dabas fonds uzskata, ka mežā esošajiem kokiem jābūt jau tādiem [mežsaimnieks norāda uz meža daļu, kurā aug jau aptuveni pusotru metru gari skujkoki], lai to varētu uzskatīt par atjaunotu. Savukārt normatīvajos aktos norādīts, ka mežs ir mežs tad, kad to īpašnieks ir iekļāvis reģistrā," saka Šuikovkis.
"Te arī rodas liela domstarpība starp praktiķiem, reāli strādājošiem mežsaimniekiem un dažādām "zaļajām" organizācijām. Par to varam diskutēt, bet realitāte ir tāda, ka Latvijā mežu teritorija var samazināties tikai atmežošanas rezultātā," piebilst eksperts.