Vestfālenes miera balvas stipendijas ietvaros tika veikts pētījums par to, vai Latvijā un Eiropas Savienības valstīs pieņemtie Covid-19 ierobežojumi ir demokrātiski un balstās cilvēktiesībās. Pētījuma ietvaros tika publicēti četri raksti un veiktas septiņas intervijas ar dažādu jomu speciālistiem. Portāls "Apollo.lv" piedāvā pētījuma apkopojumu.
Vai ES valstu pieņemtie ierobežojumi līdz šim ir bijuši saskaņoti?
Covid-19 pandēmijas ietvaros Eiropas Savienības (ES) institūcijas aktīvi veidoja praktisku plānu, tomēr sākotnējā ES atbilde uz Covid-19 krīzi bija nesaskaņota un neorganizēta.
Neskatoties uz to, ka 2020. gada martā visas ES valstis ziņoja par dažādiem Covid-19 ierobežojošiem pasākumiem, valstu pieņemto lēmumu kopums un laiks atšķīrās pat valstīs, kurām bija līdzīgas situācijas.
Pētot to, kad Eiropas Savienības valstis lēma par skolu slēgšanu, tika secināts, ka daudzas valstis paziņoja par skolu slēgšanu tad, kad apstiprinātu Covid-19 gadījumu skaits bija salīdzinoši zems, taču Itālija bija izņēmums. Lietuvas, Kipras, Maltas, Slovākijas un Latvijas valdība pieņēma lēmumu slēgt skolas jau tad, kad valstīs bija apstiprināti desmit vai mazāk ar Covid-19 inficēto.
Video: Vai Latvijā un ES valstīs pieņemtie Covid-19 ierobežojumi ir demokrātiski un balstās cilvēktiesībās?
Savukārt tādu valstu kā Francijas, Spānijas, Vācijas un Lielbritānijas valdība nogaidīja līdz teju 3500 apstiprinātiem Coivd-19 gadījumiem, lai slēgtu skolu darbību klātienē. Tādu valstu kā Grieķijas, Dānijas, Beļģijas un Norvēģijas valdības arī var uzskatīt par salīdzinoši agrīniem respondentiem uz vīrusa izplatību.