Līdz gada beigām visām "sirsniņmājiņām" un citām decentralizētajām tualetēm jābūt reģistrētām un sakārtotām atbilstīgi Ministru kabineta noteikumiem, kas stājās spēkā jau 2017. gadā. Lai gan reģistrācija sākta visās pašvaldībās, iedzīvotāju aktivitāte daudzās pašvaldībās ir zema. Tādēļ, visticamāk, līdz noteiktajam termiņam uzdevums pilnībā netiks izpildīts, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Dienas ziņas".
Līdz gada beigām jāreģistrē un jāsakārto "sirsniņmājiņas"; visi to laikā nepaspēs (10)
Līdz 2020. gadam centralizētās attīrīšanas sistēmas attīstībā no Eiropas Savienības fondiem ieguldīts vairāk nekā viens miljards eiro. Tomēr joprojām, pēc aptuvenām aplēsēm, gandrīz 300 000 iedzīvotāju izmanto decentralizētās kanalizācijas sistēmas, no kurām populārākā ir sausā tualete ar krājtvertni. Īpaši tas raksturīgs piejūras ciematos. Viens no tādiem ir Lapmežciems.
"Ir kaut kādi 35–40%, kas šobrīd ir pieslēgti, jo centrālās kanalizācijas tīkli mums diemžēl nav pieejami visur. Šobrīd finansējuma trūkuma dēļ neiet uz priekšu arī to būvniecība, tāpēc tāda problēma pastāv," pastāstīja pašvaldības uzņēmuma "Krants" valdes loceklis Sergejs Kirilovs.
Ministru kabineta noteikumi par decentralizēto kanalizācijas apsaimniekošanu un reģistrēšanu, kas stājušies spēkā jau 2017. gadā, paredz, ka līdz šā gada beigām visām decentralizētajām tualetēm ciemos un pilsētās jābūt piereģistrētām un sakārtotām. Tomēr daudzi iedzīvotāji par to pat īsti nav dzirdējuši.
Tukuma novada Lapmežciemā privātmāju apbūve vēsturiski izveidojusies arī kāpu zonā, kur novērst notekūdeņu noplūdi ir īpaši būtiski.
Lapmežciema iedzīvotāja Biruta sacīja, ka pirmo reizi dzird par noteikumu, ka sausā tualete jāreģistrē. Kundze pastāstīja, ka pāris reizes gadā "sirsniņmājiņas" saturs tiek izvests. Tomēr, vai tas ir pietiekami, kā arī, vai tvertne ir hermētiska pēc piereģistrēšanas, jāizvērtē pašvaldībai.
Uzņēmuma ''Krants'' vadītājs Kirilovs norādīja, ka informācija avīzē un mājaslapā ir bijusi. 2019. gadā reģistrācija arī uzsākta, bet aktivitāte bijusi ļoti zema. Pēc Kirilova teiktā, sausās tualetes piereģistrēja 10–15%.
Tuvojoties 31. decembrim, kad visām individuālajām kanalizācijas sistēmām jau vajadzētu būt piereģistrētām un arī sakārtotām atbilstoši prasībām, informatīvo kampaņu sākusi arī atbildīgā ministrija. Datu par to, kā ar uzdoto darbu pašvaldībām sokas, gan neesot.
"Šobrīd tādu apkopojumu no pašvaldībām neesam prasījuši. Mēs plānojam to darīt nākamā gada sākumā, kad process būs noslēdzies. Izskatās gan, ka 100% visi iedzīvotāji reģistrācijas informāciju nebūs iesnieguši," komentēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Ūdens resursu nodaļas vadītāja Iveta Teibe.
Reģistrācija un uzturēšanas kārtība attiecas uz visām individuālo notekūdeņu attīrīšanas iekārtām, septiķiem un krājtvertnēm, kas nav pievienoti centralizētajai attīrīšanas sistēmai. Tas gan nenozīmējot, ka sausās vai pārvietojamās tualetes nebūs atļautas, vien to tvertnēm jābūt hermētiskām un laikā iztukšotām.