Ar negulētām naktīm rēķinās visi jaunie vecāki, tomēr mazuļi nav vienīgie, kuri mēdz "pretoties gulēšanai". Šī problēma skar visas vecuma grupas. Par veselīgu bērnu un pusaudžu miegu sarunā ar portālu "Apollo.lv" stāsta "Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Epilepsijas un miega medicīnas centra" pediatre un miega speciāliste Marta Celmiņa.
Speciāliste stāsta, ka, tāpat kā ar lielajām pārmaiņām, ko piedzīvojam laikā no dzimšanas līdz pilngadībai, arī miega problēmu klāsts ir plašs un krasi atšķiras dažādos vecumos.
"Zīdaiņu vecumā, piemēram, vecākus visbiežāk uztrauc bieža mošanās naktī, kā arī grūtības bērniņu aizmidzināt. Šīs sūdzības var saglabāties arī līdz 4-5 gadu vecumam. Bērnudārznieku vecumā sākas arī runāšana, staigāšana miegā un bailes. Ap šo laiku ir arī palielināts risks elpošanas traucējumiem miegā, kas izpaužas kā krākšana vai elpas aiztures miegā. Skolas vecumā, it sevišķi pusaudžu gados, biežāk grūtības sagādā aizmigšana, ko pavada miegainība dienas laikā.
Ja runājam par zīdaiņiem, tad sākumā mošanās naktī ir nepieciešama izdzīvošanai. Kuņģis ir maziņš, tādēļ viņiem bieži jāmostas, lai paēstu.
Bērniņam augot, arī nepieciešamība pēc ēšanas naktī samazinās, bet mēdz gadīties, ka mošanās saglabājas.
Pareizāk sakot, naktī mostas absolūti visi dzīvi cilvēki, bet daži bērni paši aizmigt vēl kādu laiku nemāk.
Bieži vien vecākiem itin viegli bērnu izdodas nomierināt, piemēram, iedodot padzerties, pašūpojot rokās vai paņemot pie sevis gultā. Visbiežāk tas notiek tādēļ, ka bērniņam aizmigšana vakarā asociējas ar kādiem noteiktiem apstākļiem, piemēram, mammas pienu vai gulēšanu vecāka gultā, un tad, naktī pamostoties, nepieciešami tādi paši vai vismaz līdzīgi apstākļi. Ir vecāki, kas, lai gan ir noguruši, šo laiku izbauda.