Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

"Skaudrā īstenība!" Latvijā tiks noteikta četru nedēļu valsts mēroga mājsēde (116)

Papildināts
Foto: Valsts kanceleja

Valdība pirmdien, 18. oktobrī, lēmusi par "lokdauna" un citu stingru ierobežojumu ieviešanu no ceturtdienas, 21. oktobra līdz 15. novembrim. 

Plānoto ierobežojumu kopsavilkums:

  • mājsēde no 21. oktobra līdz 15. novembrim;
  • skolēnu brīvlaiks līdz oktobra beigām;
  • komandantstunda no plkst. 20 līdz plkst. 5;
  • nevarēs saņemt skaistumkopšanas pakalpojumus;
  • klātienē nevarēs saņemt sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus.
  • plānots, ka mājsēde ilgs līdz 15. novembrim un tās laikā nenotiks izklaides un kultūras pasākumi, kā arī nevarēs pulcēties.
  • līdz oktobra beigām tiks pagarināts skolēnu brīvlaiks. Plānots, ka 1.-3. klases mācības klātienē varēs atsākt 1. novembrī, bet pārējās klases – no 15. novembra. Šajā laikā nebūs pieejama arī interešu izglītība.
  • bērnudārzā darbs tiks organizēts tā dēvētajās dežūrgrupās.
  • mājsēdes laikā ierobežojumi skars arī tirdzniecības jomu. Paredzams, ka klātienē varēs saņemt neatliekamus pakalpojumus;
  • nevarēs saņemt skaistumkopšanas pakalpojumus, tostarp friziera;
  • ierobežojumi arī attieksies uz sabiedrisko ēdināšanu, proti, šie pakalpojumi nebūs pieejami klātienē;
  • "Lokdauna" laikā klātienē varēs strādāt ražošanas un būvniecības, kā arī kritiskās infrastruktūras objekti;
  • ierobežojumu skartajiem uzņēmumiem un darba ņēmējiem tiks nodrošinātas valsts atbalsta programmas;
  • pēc 15. novembra plānots būtiski mazināt ierobežojumus pret Covid-19 vakcinētajiem un šo slimību pārslimojušajiem.

"Es jums ikkatram gribu izteikt paldies – jūs esat darījuši to, kas nepieciešams, lai pasargātu sevi, savus tuviniekus, bērni varētu mācīties klātienē un ekonomika būtu atvērta," preses konferenci iesāk Kariņš.

Viņš pauda pateicību visiem vakcinētajiem iedzīvotājiem. Valdība jau kopš pavasara veidoja stratēģiju, lai izietu no situācijas ar vakcinācijas palīdzību, jo citās valstīs tas strādājis.

Premjers norādīja, ka citās valstīs ierobežojumi tiek atcelti, jo vakcinācija bijusi veiksmīga.

"Man ir jāatvainojas visiem vakcinētajiem, jo neesam ieguvuši pārāk apjomīgu aptveri," minēja Kariņš.

Premjers minēja, ka no 21. oktobra līdz 15. novembrim Latvijā būs noteikta mājsēde.

Nevakcinētajiem cilvēkiem pēc 15. novembra saglabāsies dažādi ierobežojumi, brīdina Kariņš.

Vairums veikalu, izklaides pasākumi, pakalpojumu un mācību iestādes būs slēgtas, pēc Krīzes vadības padomes sēdes paziņoja premjers.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts atklāja, ka mājsēdes laiks būs no plkst. 20 līdz plkst. 5 un to uzraudzīs likumsargi.

"Mēs stāvam kraujas malā. Kraujas malā stāv mūsu slimnīcu sistēma. Ja mēs neko nedarītu vai darītu par maz, slimnīcās esošo skaits strauji pieaugtu, kā devītais vilnis noslaukot visu savā ceļā un sagraujot slimnīcu iespējas palīdzēt," sacīja ministrs.

Tiks aizliegti visi kultūras, sporta un citi pasākumi, kā arī būs slēgti visi atrakciju parki. Klātienē varēs strādāt tikai kritiski svarīgās nozares.

Pilsētas un piepilsētas transportā - papildus drošības pasākumi.

Latvija ir pirmajā vietā pasaulē saslimstības ar Covid-19 tempā. Pēdējā nedēļā jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits palielinājies par 49%, salīdzinot ar saslimstību nedēļu iepriekš. Divu nedēļu Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju sasniedzis 1266,4, kas ir divas reizes lielāks nekā otrā viļņa maksimums.

Slimnīcās Covid-19 pacientu skaits dubultojas 14 dienu laikā. Šodien slimnīcās ārstējas jau 1114 pacienti - 133 pacienti ar smagu slimības gaitu un 981 ar vidēji smagu. Covid-19 izraisīto nāves gadījumu skaits nedēļas laikā pieaudzis par 48%. Slimnīcās Covid-19 intensīvās terapijas gultu noslodze tuvojas 100%.

Veselības ministrija norāda, ka pie esošās saslimstības izplatīšanās ātruma, oktobra beigās prognozējami 4000 jaunatklāti Covid-19 pacienti un 275 jauni stacionēšanas gadījumi dienā. Šādā situācijā nebūs iespējams nodrošināt nepieciešamo ārstniecību visiem un būtiski pieaugs no Covid-19 mirušo cilvēku skaits.

Ar 15. novembri atgriezīsimies "zaļajā režīmā". Valdība meklēs veidus, kā dot priekšrocības vakcinētajiem cilvēkiem.

Tāpat valdība meklēs veidus, kā vēlāk vairāk stimulēt vakcināciju. "Šo vīrusu var apturēt tikai mūsu kopīga rīcība. Es zinu, ka mēs kā sabiedrība varam izdarīt neticamas lietas," sacīja Pavļuts.

"Paldies par jūsu izturību, aicinu jūs uz solidaritāti un apzinīgumu šajā grūtajā brīdī," sacīja Pavļuts.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns teica, ka jau pašlaik ir ieviesti noteikumi, rūpējoties par apzinīgiem cilvēkiem, kuri vakcinējušies.

"Esam domājuši, kā pasargāt šos cilvēkus un pamudināt tos, kuri vēl nav to sapratuši," minēja Bordāns.

Žurnālista jautājumu par to, cik Latvijai izmaksās "lokdauns", Kariņš nekomentēja. "Cena būtu daudz lielāka - nepalīdzēt. Turpināsim atbalstīt. Ļoti labi saprotu to netaisnību. Taču tas ir viens no faktorien, kurš sabiedrībai pašlaik jāpieņem, jāturpina savus radus un draugus pārliecināt iet vakcinēties. Visa sabiedrība šobrīd cieš nevakcinēto dēļ."

Jau ziņots, ka veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) šodien, 18. oktobrī, sasauktajā Krīzes vadības padomē rosināja noteikt Latvijā stingrus drošības pasākumus, kuri nekavējoties samazinātu kontaktu skaitu sabiedrībā par vismaz 40%.

Saskaņā ar analīzi, kuru aizvadītajās dienās veikuši Veselības ministrija un speciālisti, kontaktu skaits sabiedrībā ir samazinājies tikai par 5% līdz 10%. Līdz ar to infekcija aizvien izplatās nekontrolēti, turklāt slimnīcās ir jau vairāk nekā 1100 Covid-19 pacientu.

Zinātnieku modelētās prognozes liecinot, ka pie nemainīgas attīstības slimnīcu pārslodze, plānveida pakalpojumu apturēšana ilgs trīs mēnešus, kuru laikā Covid-19 "prasīs tūkstošiem cilvēku veselību un dzīvību".

Veselības ministrs rosināja ieviest drošības pasākumu kopumu ārkārtējās situācijas ietvaros, pamatojoties uz tā dēvēto "D+ konceptu", kas pēc ministrijas iniciatīvas tika izstrādāts Krīzes vadības padomes sekretariātā jau šā gada martā alfa koronavīrusa paveida uzliesmojuma gadījumam. Pašlaik Latvijā strauji izplatās delta paveids, kas ir daudz lipīgāks par alfa paveidu.

"Sabiedrībai ir jāsakopo visi spēki un uz brīdi jāapstājas, lai apstādinātu vīrusu.

Šobrīd vairāk nekā jebkad agrāk ir būtiski vairot savstarpējo solidaritāti, atbildību un pasargāt mūsu medicīnas sistēmu no sabrukšanas un sabiedrību no novēršamām nāvēm. Esam kraujas malā - aicinu cilvēkus uz izpratni un mobilizāciju vienotai rīcībai," atzīmēja veselības ministrs.

Tādējādi bija plānots rosināt, ka nenotiek nekādi sporta, izklaides, kultūras (kino, teātri, koncerti), amatieru, ēdināšanas, labsajūtas, pulcēšanās, reliģiskie un citi pasākumi klātienē, kā arī klātienes darbs notiek tikai ražošanā, būvniecībā, kritiskajā infrastruktūrā un sabiedrības funkciju nepārtrauktībai. Tāpat ieteikts pēc skolēnu brīvlaika vēl trīs nedēļas pavadīt attālinātajās mācībās, kamēr klātienē nenotiek nekādi interešu izglītības un ārpusskolas pasākumi, taču pirmsskolas izglītības iestādes bērniem, kuru vecākiem ir pienākums strādāt klātienē, turpina darboties.

Iekštelpās un ārtelpās tiks rosināts noteikt, ka pulcējas ne vairāk kā desmit personas no divām mājsaimniecībām, savukārt sabiedriskajā transportā - ja paredzamais aizpildījums ir virs 50%, obligāti jābūt atvērtiem logiem, netiek piemērotas braukšanas maksas atlaides, jālieto "FFP2" tipa maskas un pasākumu ievērošana stingri jāuzrauga.

Ieteikto drošības pasākumu vidū ir arī prasība, ka visās darba vietās visiem darbiniekiem jāveic ikdienas veselības pārbaude un trīsreiz nedēļā - ātrie antigēnu testi, līdz 6 stundām saīsināta darba diena klātienē un no plkst.19 līdz plkst.6 - mājsēde. Tāpat rosināts piekopt pastiprinātu pārkāpumu kontroli privātpersonām un palielināt sodus juridiskajām personām, un ierobežot nebūtisku ieceļošanu.

Līdz ar kontaktu ierobežošanu būšot absolūti nepieciešama strauja vakcinācijas gaita, palielinot kapacitāti un līdzestību, jo īpaši riska grupās, kur smagas saslimšanas un nāves riski ir lielākie. Vienlaikus esot nepieciešama īstermiņa slimnīcu kapacitātes palielināšana (tostarp pagaidu hospitālis), ārstniecības personāla un resursu mobilizācija un maksimāla testēšana, tajā skaitā arī vakcinēto skrīnings.

"Vakcinācijai ir jānotiek cauru diennakti, teju 24x7 režīmā.

Jaunos drošības pasākumus ir jānosaka nekavējoties, lai tie stātos spēkā jau trešdien. Katra diena ir no svara. Pēc trīs līdz četru nedēļu stingrajiem pasākumiem sabiedrība, sākot ar vakcinētajiem, varēs atgriezties līdzšinējā režīmā un divu mēnešu laikā - pie normālas dzīves," uzsver Pavļuts.

Latvija ir pirmajā vietā pasaulē saslimstības ar Covid-19 tempā. Pēdējā nedēļā jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits palielinājies par 49%, salīdzinot ar saslimstību nedēļu iepriekš. Divu nedēļu Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju sasniedzis 1266,4, kas ir divas reizes lielāks nekā otrā viļņa maksimums.

Slimnīcās Covid-19 pacientu skaits dubultojas 14 dienu laikā. Šodien slimnīcās ārstējas jau 1114 pacienti - 133 pacienti ar smagu slimības gaitu un 981 ar vidēji smagu. Covid-19 izraisīto nāves gadījumu skaits nedēļas laikā pieaudzis par 48%. Slimnīcās Covid-19 intensīvās terapijas gultu noslodze tuvojas 100%.

Veselības ministrija norāda, ka pie esošās saslimstības izplatīšanās ātruma, oktobra beigās prognozējami 4000 jaunatklāti Covid-19 pacienti un 275 jauni stacionēšanas gadījumi dienā. Šādā situācijā nebūs iespējams nodrošināt nepieciešamo ārstniecību visiem un būtiski pieaugs no Covid-19 mirušo cilvēku skaits.

Paralēli līdzīgu paziņojumu ir izplatījusi koalīcijā ietilpstošā "Jaunā vienotība", kas arī sola aizstāvēt stingras mājsēdes noteikšanu uz vairākām nedēļām.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu