Meža apsaimniekošana vairs nav iedomājama bez jaunāko tehnoloģiju izmantošanas, un arī AS "Latvijas valsts meži" (LVM) darbībā arvien plašāk tiek izmantoti bezpilota gaisa kuģi jeb droni. Portāls "Apollo.lv" sazinājās ar mežsaimnieku Madaru Kalniņu, kurš savos ikdienas darbos izmanto dronu un dalījās pieredzē šajā jomā.
Lielai daļai LVM darbinieku tas kļuvis par neatsveramu darba instrumentu, kas ļauj īsā laikā pievarēt garas distances, nokļūt neaizsniedzamās vietās un operatīvi iegūt darbam nozīmīgu informāciju.
"Drons, protams, ir tikai viens no instrumentiem; augstummērs un Biterliha lineāls mežā būs vajadzīgi vēl ilgi, tāpat kā būs vajadzīgs cilvēka prāts, tomēr tikai iztēle ierobežo drona izmantošanas lauku," skaidroja LVM attīstības projektu vadītājs Armands Berķis.
Kā norādīja Beķeris, šobrīd LVM ikdienā droni tiek izmantoti, veicot lielo ligzdu monitoringu, apsekojot meža meliorācijas sistēmas, ievācot meža inventarizācijas datus, plānojot mežsaimniecības darbus un vēl citviet.
"Droniem ir svarīga loma ārkārtas situācijās – kad ātri jāreaģē uguns un vētru postījumu gadījumos. Ugunsgrēku novērošanai tiek izmantoti droni, kas aprīkoti ar termokamerām," norādīja LVM attīstības projektu vadītājs Armands Berķis.
Dronu izmantošanas iespējas mežu apsaimniekošanā LVM sāka meklēt 2014. gadā. Attīstoties tehnoloģijām un tām kļūstot pieejamākām, ik gadu kļuva plašāks arī dronu pielietojums.
Šobrīd LVM rīcībā ir 75 droni, un 121 darbinieks apliecinājis savas zināšanas un prasmes Civilās aviācijas aģentūrā, kļūdams par tālvadības pilotu.