Šodienas redaktors:
Dace Otomere

Valdība savos lēmumos ir absolūti neētiska, jo augstāk par cilvēku dzīvību vērtē īstermiņa ieguvumus, uzskata vairākas ārstu organizācijas (8)

Rīgas Austrumu Klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra "Gaiļezers".
Rīgas Austrumu Klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra "Gaiļezers". Foto: Edijs Pālens/LETA

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB), Latvijas Jauno ārstu asociācija (LJĀA) un Latvijas Māsu asociācija (LMa) kopīgā paziņojumā aicina valdību neskatīties uz Covid-19 krīzi kā politisku procesu un ieklausīties ekspertu un profesionāļu viedokļos.

LĀB, LJĀA un LMa uzskata, ka valstī esošās ilgstoši smagās situācijas cēlonis ir valdības nespēja konstruktīvi un pārdomāti vadīt krīzi. Diemžēl pēdējo valdības pieņemto un nepieņemto lēmumu sekas būs simtiem un tūkstošiem mirušo. Valdības rīcība vairs nav tikai neizlēmīga, tā ir uzskatāma par nolaidīgu un noziedzīgu pret Latvijas iedzīvotājiem.

Esošajā situācijā vienīgais veids, kā ierobežot nekontrolēto Covid-19 izplatību, ir nekavējoties un maksimāli ierobežot nevajadzīgus iedzīvotāju kontaktus.

Ierobežojumiem ir jābūt stingriem, skaidri saprotamiem, tūlītējiem un labi kontrolējamiem. Lēmumu pieņemšana nedrīkst būt novilcināta, tai jābūt operatīvai un konstruktīvai.

Jau šobrīd veselības aprūpes pakalpojumi ir būtiski ierobežoti, kas daudziem liedz saņemt nepieciešamo medicīnisko palīdzību. Ja valdības lēmumi netiks mainīti, veselības aprūpes sistēma nespēs sniegt palīdzību arī simtiem ne-Covid-19 pacientu neatliekamās, dzīvību apdraudošās situācijās. Medicīnas darbinieki jau tagad ir spiesti šķirot pacientus.

Tādējādi valdība piespiež ārstus pieņemt lēmumu, kuriem sniegt palīdzību, kuriem ne, kuriem ļaut dzīvot, bet kuriem mirt. Brīdinām, ka ilgtermiņā par to atbildība būs jāuzņemas nevis medicīnas darbiniekiem, bet valdībai un politiķiem.

Covid-19 epidemioloģiskā situācija ir valsts drošības un pastāvēšanas jautājums. Mūsu partneri Eiropā un pasaulē ar bažām seko līdzi notiekošajam Latvijā, mūsu valdības nespējai pieņemt izlēmīgus un valstiski svarīgus lēmumus, nodrošināt pat elementārus slimību ierobežojošus pasākumus.

Valdības vadītājs priecājas par demokrātiski pieņemtiem lēmumiem un norāda, ka ekspertus ir tikai jāuzklausa. Vienlaikus premjers ir aizmirsis, ka politiķiem agrāk vai vēlāk būs jāuzņemas pilna atbildība par pagājušās nedēļas lēmumiem un viņi nevarēs vainot kādu citu.

Vai šī valdības atbildība būs tikai morāla un politiska?! Nē!

Valdība savos lēmumos ir absolūti neētiska, jo augstāk par cilvēku dzīvību vērtē īstermiņa ieguvumus, piemēram, teātra vai koncerta apmeklējumu. Profesionālās mediķu organizācijas uzskata, ka esošā situācija nepārprotami parāda valdības nespēju risināt krīzes situāciju valstī, tāpēc likumsakarīga būtu valdības demisija un neatkarīgu profesionāļu valdības izveidošana.

Jau ziņots, ka Akadēmiskās vides ekspertu grupa paziņoja, ka pārtrauc savu darbību uz nenoteiktu laiku, jo grupas sadarbības modelis ar Ministru kabinetu nav attaisnojis ieguldītās pūles.

"Lai šāda sadarbība nestu vajadzīgos augļus, ekspertu grupas darba pamatā jābūt no valdības nākošam pieprasījumam pēc akadēmiskās ekspertīzes, bet līdzšinējā sadarbība liecina par šāda pieprasījuma neesamību," norādīts paziņojumā.

Akadēmiskās vides ekspertu grupa tika izveidota pēc Pārresoru koordinācijas centra ieteikuma un tam sekojoša Ministru prezidenta biroja uzdevuma šā gada martā. Grupa darbojās pēc brīvprātīgas un neatalgotas līdzdalības principa, un tās mērķis bija sniegt atbalstu Ministru kabinetam lēmumu pieņemšanā, izvērtējot ar Covid-19 saistītos topošos lēmumus.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu