Garīgās veselības speciāliste Džeina nekad īpaši nesatraucās par savu izskatu, bet, kad viņas darbs pandēmijas dēļ kļuva pilnīgi virtuāls, 40 gadus vecā sieviete attapās bailēs no katras nākamās "Microsoft Teams" sanāksmes. Viņas seja datora ekrānā izskatījās apaļāka, deguns lielāks, bet augšlūpa plānāka.
"Es vienmēr esmu domājusi, ka esmu pievilcīga, un cilvēki vienmēr man turpinās izteikt komplimentus," viņa saka. "Bet videoierakstā neviens tā arī nepateica, cik jauki bija redzēt manu skaisto seju."
Pagājušā gada jūnijā Džeina ņēma lietas savās rokās - pareizāk sakot, savās lūpās - un tās palielināja. Viņa ir tik apmierināta ar rezultātu, ka plāno atkārtot procedūru katru gadu.
Tā kā pandēmija visu 2020. gadu pulcēja cilvēkus videokonferencēs, pētnieki novēroja parādību, ko viņi nodēvēja par ""Zoom" dismorfiju". Pēc mēnešiem ilgām attālām sanāksmēm, ekrānā redzot savas sejas, arvien vairāk cilvēku piefiksēja savus fiziskos trūkumus.
Masačūsetsas dermatoloģe Šeidija Koruša šo terminu izgudroja pēc tam, kad pagājušajā vasarā savā klīnikā novēroja lielu piepilūdumu uz personīgajām vizītēm. Viņa pamanīja milzīgu pieaugumu konsultācijās par kosmētiskām procedūrām, piemēram, botokss, lāzerprocedūras un ķīmiskais pīlings. Pagājušā gada novembrī par šo tematu tika publicēts pētījums. Viņa ir tā līdzautore.
"Ņemot vērā visas citas rūpes, ko pārdzīvojām, man bija liels pārsteigums novērot, cik ļoti cilvēki bija noraizējušies par savu izskatu," saka Koruša.