"Jāsaprot, ka tas, ko šobrīd mēs arī piedāvājam, pēc iespējas ātrāk operatīvi palīdzēt tiem, kuriem visvairāk vajag.
Tāpēc piedāvājums ir izmantot esošo sistēmu, kura šobrīd ir ļoti labi funkcionējoša un ļoti ātri ieviešama - pacelt šo atbalstu tieši šīm grupām. Un tad, protams, ka mēs esam atvērti arī skatīties, iespējams, šīs grupas var paplašināt, skatīties, piemēram, citus lietotājus, kurus var klasificēt šajā sistēmā, un caur šo sistēmu var izmantot kā atbalsta sniegšanu,” saka Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Edijs Šaicāns.
Papildus siltuma un elektrības cenu kāpumam ir jārēķina, ka tas tālāk jau atsauksies uz citām nozarēm, piemēram, būvmateriālu un pārtikas ražotāji. Arī šeit tiek domāts par nepieciešamību celt saražotā cenas. To "de facto" apliecināja arī vairāki maizes ražotāji. Lai palīdzētu komersantiem, ir paplašināts nozaru saraksts, kas kvalificējas kā energointensīvi uzņēmumi. Tas ļauj saņemt atbalstu - būtisku atlaidi no maksas par obligāto iepirkumu. Šī atbalsta apjoms nākamgad būs ap septiņiem miljoniem eiro.
Ir bijuši jau gadījumi, kad elektrības piegādātājs, nespējot pildīt vienošanos, mēģina līgumu mainīt, piedāvājot citus nosacījumus cenai.
"Vienkārši pateikt, ka mums tagad ir jāiepērk dārgāk, un tāpēc mēs paaugstināsim arī cenu - tas nav normāli.
Ja ir kādi jautājumi un vajadzīga konsultācija, mēs, regulatori, arī to varam sniegt un palīdzēt noorientēties tirgus situācijā," saka Alda Ozola.
Ja cenas sāk laisties lejā, komersantiem ir pienākums laikus vērsties regulatorā, lai pazeminātu tarifu. Dažreiz par to gan nākas atgādināt.
Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas sniegtajām ziņām, šobrīd arī Eiropas Komisija izstrādā vadlīnijas Eiropas Savienības dalībvalstīm kā reaģēt uz enerģijas cenu kāpumu un kā iespējamie varianti tiek apspriesti gan PVN samazinājums, akcīzes nodokļu pārskatīšana vai tiešais atbalsts patērētājiem.