14.oktobrī ir paredzēts Saeimai nodot 2022.gada valsts budžeta projektu. Budžeta deficīts nākamgad ir plānots 3,8% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Savukārt valsts parāds nākamgad plānots 50,9% apmērā no IKP. Budžeta pamatā ir makroekonomiskās prognozes par IKP pieaugumu 3,7% apmērā šogad un 5% IKP pieaugumu 2022.gadā. 2022.gadā valsts konsolidētā budžeta izdevumi plānoti 11,886 miljardu eiro apmērā, kas ir par 833 miljoniem eiro vairāk, nekā tika prognozēts iepriekš. Savukārt kopbudžeta nodokļu ieņēmumi 2022. gadā plānoti 10,225 miljardu eiro apmērā, kas ir par 236 miljoniem eiro vairāk, nekā tika plānots pērn, veidojot vidējā termiņa budžetu. Finanšu ministrs Jānis Reirs intervijā aģentūrai LETA saka, ka šis budžets ir vērsts uz valsts attīstību, jo ir paredzēti nopietni līdzekļi investīciju programmu turpināšanai. Savukārt nodokļu samazinājums pēc finanšu ministra domām nav pieļaujams ne augošo energoresursu cenu dēļ, ne jauniem pārtikas produktiem, ne viesmīlības un tūrisma nozarei.
Kā jūs raksturotu 2022.gada budžeta projektu - kas ir šī budžeta panākums, kam naudas pietrūka, kam būtu vajadzējis piešķirt vairāk?
Nav tāda budžeta, kas netiktu kritizēts. Nākamā gada budžetā pieprasīti tika līdzekļi 1,7 miljardu eiro apmērā, bet fiskālā telpa bija apmēram 300 miljoni eiro. Viennozīmīgi visas vajadzības nav tikušas apmierinātas, un laikam nav bijis neviena budžeta valsts vēsturē, kurā būtu apmierinātas visas vēlmes. Mēs uzskatām, ka šis budžets ir vērsts uz valsts attīstību, jo ir paredzēti nopietni līdzekļi investīciju programmu turpināšanai, ir iespēja arī piesaistīt Eiropas fondus, kā arī Atveseļošanās fonds gaida projektus. Tas viss papildinās investīciju sadaļu.
Budžeta bāze pārsvarā ir vērsta uz atalgojuma pieaugumu valsts pakalpojumu sniedzējiem veselības, izglītības jomā. Tāpat policijas darba pārstrukturizēšanai piešķirti papildu 20 miljoni eiro, kā arī citās nozarēs piešķirti līdzekļi mazākos apjomos, bet ne mazāk svarīgi.
Svarīgāks apstāklis ir tas, ka, pieņemot šo budžetu, valsts fiskālā situācija un finanšu sistēma ir stabila un tāda turpina būt. Starptautiskie reitingu vērtētāji turpina mums uzticēties, kas nepieciešamības gadījumā sniedz mums iespējas izdevīgi aizņemties. Tas ir rezultāts labai fiskālajai politikai, ko līdz šim esam īstenojuši. Šis budžets ir veidots pilnībā atbilstošs Eiropas rekomendācijām, turklāt izmantojot Eiropas sniegtās iespējas investīcijām. Budžets, manuprāt, ir sabalansēts, ņemot vērā tās iespējas, kādas mums bija.