No 40 līdz 60% apcietināto ir galvas smadzeņu traumas vai nopietnas slimības, kas ietekmē viņu uzvedību. Zinātnieku vidū nav vienprātības par to, vai šāda trauma izraisa antisociālu uzvedību, taču pastāv bažas, ka pēc atbrīvošanas no apcietinājuma šie cilvēki varētu atkal izdarīt noziegumu. Daži ārsti no rietumiem aicina negaidīt un ieguldīt līdzekļus cietumnieku rehabilitācijā, kamēr viņi vēl atrodas aiz restēm.
Starp tiem noziedzniekiem, kas sirgst ar smadzeņu slimībām, ir 19 gadus vecais Ilnazs Gaļavijevs, kas Kazaņas skolā sarīkoja pamatīgu skolēnu un skolotāju apšaudi. Viņa precīza slimības diagnoze nav zināma, taču saskaņā ar medija "Komersant" pausto informāciju, ir runa par smadzeņu atrofiju, tas nozīmē, ka notiek šūnu pakāpeniska atmiršana.
Šī slimība noved pie atmiņas un kognitīvo funkciju zuduma - cilvēks zaudē spēju saprātīgi domāt, parādās apjukums. Laika gaitā sākas personības sabrukums un procesu var pavadīt daudzas garīgas patoloģijas.
Ir daudz iemeslu, kāpēc var attīstīties smadzeņu atrofija. Viens no visizplatītākajiem iemesliem - pastāvīgs stress, kura dēļ paaugstinās kortizola hormona līmenis asinīs. Problēma var būt iedzimta vai laika gaitā iegūta, piemēram, galvas smadzeņu traumu rezultātā.
Daudzu valstu zinātnieki saskata tiešu saikni starp smadzeņu bojājumiem, kas ir radušies fizisku traumu un slimību dēļ, un noziedzību.
Oksfordas universitātes pētījums parāda, ka cilvēki ar galvas smadzeņu traumām, kas gūtas agrīnā vecumā, izdarīs biežāk vardarbīgus noziegumus, nekā tie, kam šādu traumu nav bijis.