Gāzes apjoms Eiropas krātuvēs šobrīd ir visu laiku zemākajā līmenī, jo plūsma pa gāzesvadiem no Krievijas un Norvēģijas ir ierobežota. Šī situācija ir satraucoša, jo mierīgāki laikapstākļi arī samazinājuši vēja ģeneratoru saražotās enerģijas apjomu, bet Eiropas novecojošo atomelektrostaciju darbība tiek pakāpeniski apturēta vai tās vairāk pakļautas darbības traucējumiem, tādējādi vēl vairāk palielinot gāzes nozīmību.
Gāzes cenu kāpuma negatīvā ietekme
Šis pieaugums jau licis daļai mēslojuma ražotāju Eiropā samazināt ražošanas apjomu, un šādu uzņēmumu skaits var tikai palielināties, radot riskus par izmaksu pieaugumu lauksaimniekiem un veicinot pārtikas produktu cenu sadārdzināšanos pasaulē. Lielbritānijā augstās enerģijas cenas jau spiedušas vairākiem piegādātājiem pārtraukt savu darbību.
Pat normāli auksta ziema ziemeļu puslodē varētu vēl vairāk palielināt gāzes cenas vairumā valstu. Ķīnā tādi gāzes patērētāji kā keramikas, stikla un cementa ražotāji varētu reaģēt ar cenu pieaugumu, mājsaimniecībām Brazīlijā pieaugs rēķini par elektroenerģiju, bet tādas tautsaimniecības kā Pakistāna vai Bangladeša, kas gāzi nevar atļauties, piedzīvos grūtus laikus.
Komunālo pakalpojumu sniedzēji un politiķi jau lūdz Dievu, lai ziema nebūtu barga, jo jau ir pārāk vēlu, lai palielinātu piegādes. Prognozes par enerģijas izmaksu pieaugumu apvienojumā ar ierobežotām piegādēm un pēdējā desmitgadē augstākajām pārtikas produktu cenām varētu likt centrālo banku vadītājiem apšaubīt savus iepriekš paustos izteikumus, ka inflācijas kāpums būs vien īslaicīgs.