Zināms, ka arī vakcinētie pret Covid-19 var saslimt ar vīrusu un var to pārnēsāt, tomēr pētījumi parāda, ka pret Covid-19 vakcinēts saslimušais, dzīvojot ļoti ciešā kontaktā ar nevakcinētu, ir vismaz divas reizes drošāks par nevakcinētu inficēto. Turklāt infekciju spēj nodot daudz īsāku laiku, vēstī raidījums "Panorāma".
Izpētīts, cik infekciozs pret Covid-19 ir vakcinēts cilvēks (20)
Lai aizsargātu pret smagu saslimšanu, vakcīnas palīdz organismam izstrādāt gan antivielas, gan šūnu imunitāti. Pat ja virsmas antivielām nav izdevies noķert vīrusu un to iznīcināt, pieslēdzas nākamais līmenis – šūnu imunitāte, kuru uzdevums ir iznīcināt vīrusu, skaidro Imunizācijas valsts padomes (IVP) vadītāja Dace Zavadska.
"Vakcinēts cilvēks, pat ja viņš ir inficēts, viņš ir uz īsu brīdi inficēts un tālāk pats neattīsta šo infekciju tik lielā mērā kā tie cilvēki, kas vispār nav [vakcinēti],"
skaidroja Zavadska.
Atšķirība starp inficētu vakcinētu cilvēku un inficētu nevakcinētu, labi parāda plašs pētījums.
Lielbritānijā, kur analizēti vairāk nekā 900 tūkstoši mājsaimniecību. Par pamatu tika ņemti divi mājsaimniecību tipi – viens, kurā kopā ar nevakcinētiem mājiniekiem dzīvoja vakcinēts inficētais, un otrs mājsaimniecības tips, kurā dzīvoja nevakcinēts ar Covid-19 inficētais.
Tika secināts, ka vakcinēts cilvēks pat ļoti ciešā kontaktā inficē retāk.
Lai gan iespēja inficēt ir mazāka, tā netiek izslēgta pavisam. Tomēr vismaz pagaidām nav plānots masveidā testēt arī vakcinētos Latvijā.