"Cilvēktiesību ierobežojumi, tiesību principu neievērošana un jēdziena "diskriminācija" pret vairākām sabiedrības grupām izmantošana Covid-19 kontekstā ir aktuāli jautājumi, par kuriem regulāri diskutē gan sabiedrība, gan deputāti, gan tiesību eksperti. Lai noskaidrotu, vai Latvijā pieņemtie Covid-19 pandēmijas ierobežojumi ir tiesiski un balstās cilvēktiesībās, portāls "Apollo.lv" intervēja tiesībsargu Juri Jansonu un bijušo Satversmes tiesas tiesnesi un priekšsēdētāju, prof., Ph.D. (Cantab.) Inetu Ziemeli."
Sabiedrībā dažādās diskusijās par Covid-19 ierobežojumiem nereti tiek pieminēts cilvēktiesību un diskriminācijas jēdziens. Taču, lai varētu izdarīt secinājumus, vai patiesi cilvēktiesības tiek pārkāptas, ir tās jādefinē.
"Cilvēktiesības ir ikvienam cilvēkam dabiski piemītošas tiesības, kas balstās atziņā, ka cilvēks ir dzimis brīvs un vienlīdzīgs šo tiesību izmantošanā. Tās aizsargā cilvēku fizisko drošību un garīgo labklājību no kaitējuma. Cilvēktiesības, kas saistītas ar veselības jautājumiem, ir noteiktas saskaņā ar starptautiskajiem un valsts tiesību aktiem. Tās nosaka ietvaru praktiskiem soļiem, kā veicināt veselības aprūpes kvalitāti, atbilstošu dzīves līmeni un infekcijas slimību profilaksi un kontroli.
Savukārt diskriminācija ir indivīda vai indivīdu grupas tiesību nepamatota ierobežošana, balstoties uz rases, dzimuma, etniskās piederības, politiskās vai reliģiskās pārliecības, seksuālās orientācijas vai citu pazīmju dēļ."
Pamati, uz kādiem aizliegta diskriminācija
Latvijas Republikas tiesībsargs norāda, ka ir aizliegta visa veida diskriminācija, pamatojoties uz personas dzimumu, rasi vai etnisko piederību (ādas krāsu, etnisko un nacionālo izcelsmi un tautību), vecumu, invaliditāti, reliģisko piederību, politisko pārliecību, nacionālo vai sociālo izcelsmi, mantisko vai ģimenes stāvokli, seksuālo orientāciju, citiem apstākļiem.