"Šeit, cik es zinu, bija trīs slepenības pakāpes zonas. Ārējā pilsēta bija vairāk vai mazāk pieejama. Nākošā zona bija – armijas bloki. Trešā – teleskopi un tehniskās ēkas," raidījumā ""Jā" ar Rimantu Ziedoni" stāsta Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra vadošais pētnieks Vladislavs Bezrukovs.
Labdien, Vladislav!
Re, izrādās, ka astronomijā arī ir dinastijas, jūsu tēvs arī ir bijis te inženieris. Turklāt stāvējis klāt tam brīdim, kad jaunā Latvijas valsts pārņēma šo objektu no padomju armijas. Un es saprotu, ka jūs arī jau tai brīdī pieslēdzāties klāt.
Varbūt nevar runāt par radioastronomijas dinastiju, jo man tēvs vairāk saistīts ar motoriem, teleskopa fiziskas kustības atjaunošanu ur palaišanu. Mana sākuma pamatizglītība ir informācijas tehnoloģijas. Tā nu es te sāku piedalīties no tās puses, kā to visu vadīt. Pēc tam es sāku interesēties ne tikai par inženiertehniskiem jautājumiem, bet arī par to, kas notiek ārpus mūsu Zemes un Saules sistēmas.
Sāku interesēties tieši par radioastronomiskām lietām, jo radioastroloģija ir savienojums gan ar informācijas tehnoloģijām, gan ar fiziku, astrofiziku, datu apstrādi – tas viss fokusējas vienā virzienā. Lai strādātu ar radioteleskopu, vajag saprast, kā tas darbojas. Tas ir kriogēnais uztvērējs, ļoti ļūtīgs, kas saķer radioviļņus. Nākamais solis – tos radioviļnus vajag nociparot, un tad aizmugurē jūs redzat iekārtas, kas konvertē analogo signālu uz digitālo signālu. Un lai saprastu digitālo signālu, vajag datorapstrādes metodes.