Aizvadītā vasara bija karstākā novērojumu vēsturē, iepriekš ziņoja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC). Portāls "Apollo.lv" sazinājās ar LVĢMC Klimata un skaitliskās modelēšanas nodaļas Prognožu un klimata daļas datu analītiķi Daci Gaili, lai noskaidrotu, kādas klimata pārmaiņas varētu piemeklēt Latviju tuvākā un tālākā nākotnē. Tāpat painteresējāmies par to, kādas ekstremālas dabas parādības Latvijā varētu kļūt regulārākas un intensīvākas.
Kādas būtiskas klimata pārmaiņas Latvija varētu piedzīvot tuvākajos gados?
"Principā, runājot par tuvākajiem gadiem, mēs varētu piedzīvot tādas pašas klimata pārmaiņu izpausmes, kādas notiek jau šobrīd - šī aizvadītā 2021. gada vasara patiešām bija ekstremāla, jo tā bija karstākā novērojumu vēsturē kopš 1924. gada," portālam "Apollo.lv" stāsta Gaile.
Tas nozīmē, ka šāda veida ekstremāli laikapstākļi ir gaidāmi ne tikai tuvākajos gados, bet līdz pat 21. gadsimta beigām. Prognozes liecina, ka šādi laikapstākļi var kļūt arvien biežāki un intensīvāki.
"Tā ir taisnība, ka pieaug gaisa temperatūra un rezultātā, piemēram, ja ir liels sausums, rodas ilgie sausuma periodi, var izcelties plaši mežu ugunsgrēki," skaidro LVĢMC eksperte.
Eksperte vilka paralēles ar 2018. gadu, jo tad arī bija ļoti karsta vasara. Maija un jūnija mēneši bija ļoti sausi un tā rezultātā veidojās plaši meža ugunsgrēki. Tā rezultātā cieta lauksaimniecības nozare, kurā pat tika izsludināts ārkārtas stāvoklis tieši lielā karstuma un sausuma dēļ.
Līdzīgas prognozes ir arī ar plūdiem - tiek veikti novērojumi, un prognozes liecina, ka tie varētu kļūt plašāki un intensīvāki.