2. septembrī pasākumā "Vakcīnu un vīrusu sacīkste" Latvijas jaunie zinātnieki stājās pretī izplatītākajiem mītiem par SARS-CoV-2 vīrusu un stāstīja par dažādiem vakcīnu veidiem. Portāls "Apollo.lv" piedāvā apkopojumu par populārāko mītu atspēkošanu.
Pasākuma pirmajā daļā pētnieki no Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra (BMC) atbildēja uz iepriekš iesūtītajiem, kā arī biežāk uzdotajiem jautājumiem par vakcīnām un to iedarbību, kā arī raksturos vakcīnu veidus: mRNS vakcīnu, Adenovīrusa vektora vakcīnu un proteīnu (antigēna) vakcīnu.
Vēlāk interesenti varēja uzzināt par SARS-CoV-2 vīrusa evolūciju. BMC zinātnieki sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru, Latvijas Infektoloģijas centru un citām institūcijām jau kopš 2020. gada aprīļa nodrošina SARS-CoV-2 vīrusa genoma izpēti, iegūstot nozīmīgu informāciju par vīrusa dažādību, potenciālajiem riskiem un mainību Latvijā.
Pasākumā "Vakcīnu un vīrusu sacīkstes" piedalījās BMC pētnieces Ilze Elbere, Anna Kiršteina, Elīna Černooka, Monta Brīvība, zinātniskie asistenti Laura Ansone un Ņikita Zrelovs.
Mīts: Covid-19 vakcīnas nemaz nav vakcīnas
Patiesība - visas Latvijā apstiprinātās koronavīrusa vakcīnas ir izgājušas drošības un efektivitātes pārbaudes. Visas koronavīrusa vakcīnas atbilst tās galvenajam uzdevumam un definīcijai - mērķis ir nodrošināt aizsardzību pret konkrētiem patogēniem, tieši caur antivielu produkciju mūsu imūnšūnās. Tāpat konkrētās antivielas derēs tikai konkrētajiem patogēniem.