2.septembrī norisinājās tiešsaistes sarunu cikla par vakcināciju pret Covid-19 tiešraide. Šoreiz tēma bija par vakcināciju pret Covid-19 un cukura diabētu. Uz uzdotajiem jautājumiem atbildēja LU Medicīniskās pēcdiploma izglītības institūta endokrinoloģe Kristīne Ducena un Latvijas Diabēta federācijas prezidente, endokrinoloģe, diabetoloģe Indra Štelmane. Portāls "Apollo.lv" piedāvā šīs sarunas apkopojumu.
Vakcinācijas projekta nodaļa sadarbībā ar Veselības ministriju turpina tiešsaistes sarunu ciklu par vakcināciju pret Covid-19, lai sniegtu iedzīvotājiem atbildes uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem.
- Vai diabēta gadījumā ir kāds iemesls nevakcinēties, vai tieši otrādi - nostāties pirmajiem rindā, lai vakcinētos?
"Diabēta gadījumā ir ļoti svarīgi vakcinēties, jo faktiski ir pierādīts, ja pacientam ir cukura diabēts, tad ir daudz lielāks risks saslimt smagā formā. Nevakcinēšanās palielina nāves risku tāpēc, ka diabēts jau ir hronisks iekaisums. Visiem pacientiem jau ar otrā tipa diabētu ir hroniski paaugstināti iekaisuma rādītāji.
Otrā tipa diabēts ļoti bieži saistās ar citām smagām slimībām. Faktiski, ja mēs runājam par smagu formu, tad tā ir hospitalizācija, ārstēšanās intensīvās terapijas nodaļā un vajadzība pēc skābekļa," komentē LU Medicīniskās pēcdiploma izglītības institūta endokrinoloģe Kristīne Ducena.
- Vai nepieciešams vērsties pie endokrinologa pirms vakcinācijas, vai arī būs pietiekami ar ģimenes ārsta apmeklējumu?
"Arī paaugstināts cukura līmenis asinīs var būt tas, kas veicina saslimšanu ar šo infekciju. Savlaicīga vakcinēšanās ir ļoti būtiska. Es domāju, ka šeit pat pietiktu ar ģimenes ārsta konsultāciju, lai novērtētu, ka nav kāds īpašs gadījums. Visiem tiem, kuriem ir pirmā vai otrā tipa diabēts, vajadzētu savlaicīgi vakcinēties," savā viedoklī dalās Latvijas Diabēta federācijas prezidente, endokrinoloģe, diabetoloģe Indra Štelmane.