Šā gada pavasarī 42 gadus vecai kirgīzietei, kuras bērns slimnīcā pirms 14 gadiem saslima ar HIV, izdevās uzvarēt tiesā pret valsts iestādēm un pierādīt, ka tā bija ārstu vaina . Inficēšanās, visticamāk, notika asins pārliešanas laikā vai, saņemot poti, vēsta raidsabiedrība BBC.
Mairama (vārds mainīts) ir vienīgā, kurai nupar nodarīto kaitējumu valstij būtu jāizmaksā tik liela summa - vairāk nekā 20 tūkstoši ASV dolāru. Lielākā daļa no 390 slimnīcā inficēto bērnu vecākiem, kas sastāda pusi no visiem HIV gadījumiem bērnu visū Kirgizstānā, saņēma daudz mazāku kompensāciju vai joprojām gaida tiesas spriedumu.
Šo vecāku bērni 2006. un 2007. gadā inficējās vairākās slimnīcās Kirgizstānas dienvidos. 45 no viņiem nomira pirms pieaugšanas. Daudzi bērni un viņu vecāki uzzināja par savu HIV statusu gadus vēlāk.
Viņiem nācās saskarties ar diskrimināciju sabiedrībā, viņu radinieki novērsās, un viņi joprojām cenšas noskaidrot, kas izraisīja viņu personīgo traģēdiju.
Mairamas lieta iedvesusi cerību daudzām mātēm, kas cenšas panākt taisnu tiesu.
"Man bija jāizvēlas starp dēlu un vīru, es izvēlējos savu dēlu."
50 gadus vecā Kira (vārds mainīts) sadala savu dzīvi pirms un pēc tam, kad uzzināja, ka viņas bērns ir inficēts ar HIV. Tas notika pirms 10 gadiem. Tolaik viņas dēlam Ermekam (vārds mainīts) bija tikai četri gadi. Viņš inficējās slimnīcā, esot vēl zīdainis.