Eiropas Komisijas (EK) priekšlikums par cilvēktiesību ievērošanu digitālo Covid-19 sertifikātu sistēmas izstrādes procesā ir raisījis debates par to, kādus riskus šis priekšlikums rada daudzām pamattiesībām un brīvībai. EK uzskata, ka tas veicinās brīvu pārvietošanos visā Eiropas Savienībā (ES) un veicinās pašreizējo ierobežojumu atcelšanu, taču aktuāls jautājums joprojām ir par to, vai sistēma diskriminē pret Covid-19 nevakcinētos cilvēkus. Portāls "Apollo.lv" analizēja sertifikāta atbilstību cilvēktiesību principiem.
Digitālais Covid-19 sertifikāts ir apliecinājums tam, ka persona ir vakcinējusies pret Covid-19, veikusi Covid-19 analīzes vai arī ir izslimojusi Covid-19, taču vairāki zinātnieku pētījumi norāda, ka sertifikāta mērķis EK regulā nav skaidri definēts.
Atsaucoties uz Starptautiskās juristu komisijas Nīderlandes nodaļu, šāds lēmums ir problemātisks, jo regula var izraisīt plašu pamattiesību ierobežojumu. Starptautiskās juristu komisijas Nīderlandes nodaļa skaidro, ka ES ir izveidojusi digitālo Covid-19 sertifikātu sistēmu, taču tikai daļēji regulē sertifikātu izmantošanu.
EK regulā noteikts, ka dalībvalstis var noteikt izmantot digitālos sertifikātus ne tikai robežkontrolei, bet arī daudzās citās jomās. Vairākos pētījumos secināts, ka
sertifikātu izmantošana var ierobežot pārvietošanās brīvību, tiesības netikt diskriminētam, tiesības uz privātumu, tiesības uz datu aizsardzību un tiesības uz personas integritāti.
Lai šis mērķis būtu likumīgs, ES būtu jāprecizē, vai mērķis ir sabiedrības veselības aizsardzība vai tūrisma veicināšana.
Debates par digitālo Covid-19 sertifikātu ir atspoguļojušas gan tās stiprās, gan vājās puses. Kā pozitīvie aspekti tiek uzsvērti ekonomiskās krīzes pārvarēšana un ceļošanas atvieglošana. Negatīvais aspekts, kas tiek uzsvērts, ir diskriminācijas risks.