Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Šogad Latvijā čūskas sakodušas 40 cilvēkus. Vienā gadījumā smilškastē iekosts bērnam (2)

Odze. Ilustratīvs attēls.
Odze. Ilustratīvs attēls. Foto: Milan Rybar/Shutterstock.com

Šogad čūskas sakodušas vairāk nekā 40 cilvēkus. Čūsku kodumi ik gadu kļūst aktuālāki tieši ogošanas un sēņošanas sezonas laikā, taču mediķi novērojuši, ka negadījumi arvien biežāk notiek arī privātmāju pagalmos. Vienīgā bīstamā čūska Latvijā ir odze, bet drošāk tomēr vienmēr pēc čūskas koduma meklēt mediķu palīdzību, vēsta Latvijas Radio.

Mediķi patlaban ik nedēļu saņem kādu izsaukumu saistībā ar čūsku kodumiem. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) speciāliste Irēna Purmale norādīja, ka šogad kopš siltās sezonas sākuma kopumā bijis 41 izsaukums, kas saistīts ar zalkšu vai odžu uzbrukumiem cilvēkiem.

Dienesta dati liecina, ka no čūsku kodumiem cilvēki var ciest ne vien mežā, bet arī savos īpašumos.

Purmale norādīja, ka šogad biežāk čūskas cilvēkus sakodušas viņu īpašumos, piemēram, pļaujot zāli, cilvēks nav pamanījis kustoni. Vēl arī vienā gadījumā čūska ielīdusi smilšu kastē un sakodusi bērnu.

Latvijā sastopamas trīs čūsku sugas – zalktis, odze un gludenā čūska. Ogotāji un sēņotāji biežāk sastopas ar zalkti vai odzi.

Dabas muzeja speciālists Jānis Dreimanis pastāstīja, ka zalkši izvēlas dzīvot mitrās pļavās, kur tuvumā ūdens, kā arī mazdārziņu tuvumā, kur ir vairāk iespējams atrast barību. Savukārt odzes vairāk dzīvo skrajos mežos, arī aizaugušos izcirtumos.

"Rudenī viņas dodas uz slēptuvēm, kas var būt dažādas bedres pie koku saknēm. Un var arī apdzīvot kādus māju vai šķūņu pamatus," stāstīja Dreimanis.

Čūskas lielākoties uzbrūk aizstāvoties, bet, ieraugot arī nekustīgu un šķietami beigtu čūsku, ieteicams to neaiztikt.

Dreimanis norādīja, ka odze centīsies no cilvēka aizbēgt, sajūtot vibrāciju. Ja cilvēks būs pieliecies, čūska novērtēs situāciju, cik ļoti cilvēks viņu apdraud. Tādējādi, ieraugot čūsku, ieteicams neizdarīt straujas kustības un vienkārši attālināties. Savukārt zalktis gluži vienkārši mēdzot izlikties par beigtu.

Ja iekož čūska, mediķi aicina nekavējoties saukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot 113.

Cietušajam pēc čūskas koduma ieteicams nogulties un nekustēties, lai neveicinātu asinsriti un lai palēninātu indes nokļūšanu organismā. Aicina nedot medikamentus, kā arī neberzēt koduma vietu. Noteikti nevajag mēģināt sūkt indi ar muti vai likt žņaugu.

Odze aizstāvoties var iekost kājās potīšu augstumā, tādēļ, dodoties mežā, ieteicams vilkt gumijas zābakus, kas var pasargāt no koduma.

Turklāt, ja arī cietušais atšķir indīgo odzi no zalkša, mediķi aicina arī pēc zalkša koduma vērsties pēc palīdzības, jo var rasties infekcija vai alerģiska reakcija.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu