Kāds varētu būt sliktākais scenārijs Baltijas jūrai, ja cilvēce nesāks nopietnāk pievērst uzmanību tās saudzēšanai un glābšanai? To portāls "Apollo.lv" centās noskaidrot sarunā Latvijas Hidroekoloģijas institūta hidroķīmijas laboratorijas pētnieci Ritu Poikāni un Pasaules Dabas fonda Baltijas jūras un saldūdens programmas vadītāju Magdu Jentgenu.
Pēdējo 100 gadu laikā Baltijas jūras stāvoklis ir dramatiski pasliktinājies. Cilvēku darbības rezultātā (pārzveja, piesārņojums, pieaugošās klimata pārmaiņu sekas u.c.) mainās ekoloģiskais līdzsvars, samazinās pieejamie resursi, pārsniedzot to dabiskās atjaunošanās iespējas. Papildus visam - Baltijas jūra ir viena no visintensīvāk izmantotajām jūrām uz planētas, liecina 2010. gadā veiktais Pasaules Dabas fonda pētījums.
Kas notiks ar Baltijas jūru, ja nekas netiks darīts lietas labā?
Latvijas Hidroekoloģijas institūta pētniece Rita Poikāne norāda, ka Baltijas jūras piesārņojumu var iedalīt dažādās kategorijās, tostarp ķīmiskajā piesārņojumā un mikrobioģiskajā piesārņojumā. Dažas lietas, kas attiecas uz mikrobioloģiju, cilvēki sākot izjust ātrāk nekā reaģēt uz ķīmisko piesārņojumu.
Viens no mūsu jūras piesārņojuma avotiem ir elementārā piesārņošana ar visādām biogēnajām vielām.
"Tie ir fosfāti, nitrāti, tās barības vielas, kas mums ir nepieciešamas, kuras mēs mēslojam arī dārziņos, kā arī daudzas komposta kaudzes ir bagātīgs fosfora avots un bagātīgi varētu būt arī nitrāti. Šīs barības vielas jūrā nonāk pa upēm, arī pa lauksaimniecības zemēm un te ir runa par "jūras pārbarošanu". Attīstās, piemēram, aļģes, ziļaļģes. Jo vairāk to aļģu rodas, jo it kā pirmajā brīdī rodas skābekļa pārprodukcija, taču uzreiz nākamajā mirklī iestājas aļģu mineralizācija, kad tās momentā kā komposta kaudze sāk segmentēties jūras dibenā," stāsta Poikāne.