Dabas stihiju varenība ir neaptverama. Laika gaitā pasaulē notikušas dažādas nelaimes, iznīcinot mājokļus un dzīvības un paliekot atmiņās savu postošo un ilgstošo seku dēļ. Visbiežāk tās mēdz pārsteigt nesagatavotus, parādot to, cik spēcīga ir māte daba.
Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka katru gadu aptuveni 60 000 cilvēku iet bojā dažādās dabas katastrofās – cunami, plūdos, vulkānu izvirdumos, savvaļas ugunsgrēkos un arī ilgstošos sausuma periodos. Savukārt vairāk nekā 150 miljoni cilvēku dzīvju visā pasaulē tiek ietekmētas un pilnībā izmainītas tieši dažādu dabas stihiju dēļ.
Arī sabiedrība sniedz savu artavu, lai izprastu jaunas dabas parādības un spētu tām sagatavoties. Raidījuma “Vētrai pa pēdām” sestajā sezonā, ko katru sestdienu demonstrēs kanālā “National Geographic” jau no 14. augusta, plkst. 22.00, varēs doties līdzi drosminiekiem, lai tuvāk iepazītu spēcīgas un biedējošas vētras.
Gaidot raidījumu, “National Geographic” atskatās uz dabas katastrofām, kas šokējušas cilvēci un mainījušas pasauli uz visiem laikiem.
Mīnojas civilizācijas iznīcināšana
Vulkānu radītie postījumi var būt milzīgi: sākot no gaisa satiksmes paralizēšanas līdz pat ēku sagraušanai un dzīvību atņemšanai. Vienu no postošākajām nelaimēm teju pirms 3600 gadiem piedzīvoja arī mūsdienu ceļotāju iemīļotais galamērķis – Santorini sala (senāk – Tīras sala) pasakainās Egejas jūras dienvidos.
Proti, ap 1450. gadu pirms mūsu ēras notikušais vulkāna izvirdums pilnībā iznīcināja salas apbūvi, pārklājot apkārtni ar vairāku metru biezu vulkānisko pelnu segu un izmainot salas apaļo formu. Postošais izvirdums, kas pielīdzināms aptuveni 40 atombumbu sprādzienam, izraisīja arī milzīgu cunami vilni. Viena no vēsturiskajām teorijām vēsta, ka tas iznīcināja piekrastes pilsētas tuvumā esošajā Krētas salā dzīvojošo mīnojiešu civilizāciju un Krētas centru – Knosas pili.